Riskli Bina Yıkımında Yeni Kurallar!

Binaların kontrollü bir şekilde yıkılmasını sağlayacak yıkım yönetmeliğine dair ilk adım atıldı.

Riskli Bina Yıkımında Yeni Kurallar!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir'de ağır hasarlı binanın kontrollü yıkımı esnasında yanındaki binaya zarar vermesi sonucu evleri zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği ve mağduriyet yaşanmaması için tedbirlerin alındığını dile getiren Kurum, "Türkiye'nin her yerinde kentsel dönüşüm hedefiyle yıkım çalışmalarının hız kazandığı bu süreçte, yıkım esnasında hiçbir binanın zarar görmemesi için bakanlık olarak bir yıkım yönetmeliği hazırlamak üzere çalışmalarımızı başlattık" ifadelerini kullandı.

​Yönetmelikle yıkım öncesi ve yıkım esnasında uyulacak kurallar ile yıkım planı, ruhsatı aranacak yapılar için plan içeriği, tedbirlerin belirleneceğini belirten Kurum, yıkım çalışmalarının kontrollü, planlı yapılacağını belirtti.

'Yıkım sonrası ortaya çıkan atıklar ekonomiye kazandırılacak'

Bakan Kurum yönetmeliğin içeriğine ilişkin şunları aktardı:

Yıkım yapacak müteahhitler teknik kabiliyet ve kapasitesine göre sınıflandırılacak, bu sınıflandırma kapsamında yıkım yapabilecek ve yıkım sertifikası sahibi olacak. Hatalı yıkım yapan müteahhitlere ise cezai işlem uygulanacak. Yıkım sonrası ortaya çıkan tüm atıklar geri dönüşümde kullanılarak ekonomimize kazandırılacak. Yıkım esnasındaki riskler ve çevreye zararlar en aza indirilecek.

Sputniknews

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 08:16
YORUM EKLE