Parasını Aldığı Evleri Teslim Etmeyen Müteahhide Önce 33 Yıl Sonra Beraat!

Ankara Etimesgut’da faaliyet gösteren Seçim Grup adlı firmadan ev almak için ödeme yapanlar aradan 10 yıl geçmesine rağmen evlerini alamadı. Firma sahipleri hakkında nitelikli dolandırıcılıktan dava açıldı. Ağır ceza mahkemesi ikisi kardeş 3 sanığa 33’er yıl hapis cezası verdi. Karar bakan üst mahkeme ilk kararının aksine beraat kararı verdi.

Parasını Aldığı Evleri Teslim Etmeyen Müteahhide Önce 33 Yıl Sonra Beraat!

Seçim Grup isimli şirketin sahipleri Mimar Necati Seçim, kardeşi Veysel ile kuzenleri Erdoğan Örs, Etimesgut’ta inşaat projesi geliştirdi. Başkalarına ait arsalarda proje geliştiren üç ortak, Venpark Evleri adını verdikleri 100 daire ve 5 bloktan oluşan projede iddialı reklâm kampanyaları yaptı. “Seçim Grup güvencesinde banka yok, kredi yok, kefil yok, faiz yok!” diye tanıtım yapan firma, kısa sürede yoğun talep aldı.

Büyük bir bölümü 2010 yılında olmak üzere daireler satıldı. Şirketin müşterileri arasında savcı ve pilotlar da yer aldı. Satış sözleşmelerine göre daireler 2012’de teslim edilecekti. Ancak, kararlaştırılan süreçte evler teslim edilmedi. Daire sahipleri, firma yetkileri ile temasa geçince, aldıkları yanıtla şok geçirdi. Firma sahibi Necati Seçim’in “Size söylemedik mi, iflas ettik biz!” sözleri ile hayal kırıklığına uğrayan daire sahipleri kısa süre içinde bir araya gelerek dava açma yoluna gitti.

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı, üç sanık hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlaması ile dava açtı. Yargılama aşamasında sanıklar, “Kimseyi dolandırma kastımız yok. Kötü niyetli de değiliz. Ekonomik olarak sıkıntıya düştük” dedi. Sanıklar, yaşadıkları sıkıntıya rağmen mağdurların paralarını 2016’ya kadar ödeyeceklerini söyledi. Ancak anılan süreçte de ödemeler yapılmadığı belirtildi.

ÖNCE 33 YIL, SONRA BERAAT

Yargılamayı yapan Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi, üç sanık için de ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan hüküm kurdu. Mahkeme, Necati Seçim, Veysel Seçim ve Erdoğan Örs’e 33’er yıl 4’er ay hapis, 320 biner TL de adli para cezası verdi. Sanık avukatları bu karara itiraz etti. İtiraz incelemesini yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 11. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. İstinaf bozma gerekçesinde, sanıkların başından itibaren dolandırıcılık kastı ile hareket edip etmediklerinin belirlenmesini istedi. Üst mahkemenin bu kararı sonrası, dosya yeniden yargılamanın ilk yapıldığı mahkemeye geldi. Mahkeme, daha önce 33’er yıl hapis cezası verdiği sanıklar için beraat kararı verdi.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 08:55
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc