Pandeminin Yıldızı Müstakil Evler Oldu!

Pandemi ile birlikte evlerde geçirilen süre arttı ve bir çok çalışan uzaktan çalışmaya başladı. Türkiye genelinde müstakil konut fiyatları da buna bağlı olarak son 1 yılda yüzde 64, konut fiyatları yüzde 32, arsa fiyatları ise yüzde 37 yükseldi.

Pandeminin Yıldızı Müstakil Evler Oldu!

Endeksa.com'un verilerine göre; Türkiye genelinde müstakil konut fiyatları son 1 yılda yüzde 64.43 artış gösterdi.

Türkiye genelinde müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 5 bin 801 lira, ortalama konut fiyatı 1 milyon 116 bin lira, yatırımın geri dönüş süresi 31 yıl olurken; son 1 yılda Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 31.68, arsa fiyatları ise yüzde 36.91 artış gösterdi.

Yazlıklar Gözde

Uzaktan çalışmanın yaygınlaşması ile yazlık bölgelere çok fazla talep oldu ve en yüksek değer artışı yazlık bölgelerde görüldü.

Muğla'da müstakil konutların fiyatları son 1 yılda yüzde 64.53 artış gösterirken, müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 11 bin 7 lira, ortalama konut fiyatı 1 milyon 959 bin lira, yatırımın geri dönüş süresi ise 35 yıl oldu.

Antalya'da ise müstakil konutların fiyatları son 1 yılda yüzde 70.71 artış gösterirken, müstakil konutların ortalama metrekare satış fiyatı 5 bin 910, ortalama konut fiyatı 1 milyon 347 bin lira, yatırımın geri dönüş süresi 32 yıl olarak kayıtlara geçti.

Stok Azaldı

Rakamları değerlendiren Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, pandeminin gayrimenkul sektörüne etkilerini konut, arsa ve ticari gayrimenkuller açısından ayrı değerlendirmek gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Pandemi ile birlikte yeni yaşam koşullarımıza uygun konut talebi arttı ve daha büyük, balkonlu, bahçeli, müstakil evlerde stoklar azaldı.

Pandeminin etkisinin bitmesi ile fiyatlar biraz düşüş gösterse bile konut üretim maliyelerinin çok artması sebebiyle konut fiyatlarında önemli bir düşüş beklemiyoruz."

"Yine pandemide akrabalarla birlikte ev yaptırma eğilimi arttı. Bunun sonucu olarak arsa fiyatları da artış gösterdi. Ticari gayrimenkul tarafında ise talebin, büyük plaza katlarından daha küçük ofislere kaydığını görüyoruz."

Kaynak: Takvim

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2021, 09:45
YORUM EKLE