banner53

Pandemi Sonrası Konut Fiyatları Nasıl Değişti?

Pandemi sürecinde yapılan “evde kal” çağrılarından sonra gayrimenkul sektöründeki tüketici dinamiklerinde değişiklikler meydana geldi. Deprem beklentisi ve peşinden gelen salgın süreci, konut alıcılarının öncelikli tercihlerini, bahçeli, müstakil evler yönünde değiştirdi.

Pandemi Sonrası Konut Fiyatları Nasıl Değişti?

İstanbul'da koronavirüs salgını nedeniyle Büyükçekmece, Şile ve Tuzla'da bulunan villa tipi konut taleplerinde artış yaşandı. Büyükçekmece, izole olmak isteyen vatandaşların ilk tercihi haline gelirken, Şile ve Tuzla'da havalarında ısınmasıyla beraber, tatil isteğinin de oluşmasıyla, kiralık eşyalı villa tipi konut arayışlarında ve taleplerinde artış yaşandı. 

Koronavirüs sürecinde ülke genelinde talep edilen konut satış fiyatı yüzde 11, kira fiyatı ise yüzde 6 arttı. Büyük şehirlerden diğer şehirlere ve müstakil konutlara da talep artışı meydana geliyor.

YAZLIK VE KIRSAL BÖLGELERE İLGİ ARTTI

Emlak Kulisi'nden Pınar Demircan'ın haberine göre, İki dönem arasında satış fiyatında en fazla artış görülen şehir Muğla oldu. Muğla’da satış fiyatı yüzde 32 oranında artarak 5 bin 719 lira/metrekare oldu.

Muğla’dan sonra en fazla artış görülen şehir ise Antalya olarak kaydedildi. Antalya’da satış fiyatı yüzde 21 artış gösterdi ve 2.880 lira oldu. Büyük şehirlerdeki duruma bakıldığında İstanbul’da ve Ankara’da satış fiyatı yüzde 7, İzmir’de yüzde 10, Bursa’da ise yüzde 8 arttı.

Salgın etkisi sonrası müstakil konutların talep metrekare birim fiyatları:

İstanbul’da 6.747 lira, Muğla’da 7.545 lira, Antalya’da 3.945 lira, İzmir’de 5.786 lira, Aydın’da 3.603 lira, Bursa’da 3.042 lira.

İstanbul’da müstakil konut kiralarında yüzde 7 artış yaşandığı görüldü. Antalya’da bu oran yüzde 21, İzmir’de yüzde 17, Muğla’da ise yüzde 7 oldu.

Mart ayına bakıldığında konut satış fiyatları yüzde 0,9 arttı. Türkiye genelinde konut kira fiyatlarında ise yüzde 0,4 artış meydana geldi.

2020 yılının ilk çeyreğinde konut fiyatlarında yüzde 2.8 artış yaşandığı kaydedildi.

KONUT FİYATLARI NASIL ETKİLENDİ?

Megakent İstanbul'da ise 2020'nin ilk çeyreğinde 63 bin 759 konut satışı gerçekleşti. İstanbul'da ikinci el konut satışları yüzde 25,5 arttı. 2020'nin ilk iki ayında konutların metrekare birim fiyatının 5 bin 97 olduğu gözlendi, fiyatlarda bir önceki yıla göre artış yaşandı.

Koronavirüs sürecinde ise en çok fiyat artışı bahçeli müstakil evlerde oldu. Sokağa çıkma yasağının ve karantinanın ülkemizde uygulanması konut tercihlerini müstakil evlere kaydı. Artan talep nedeniyle müstakil ev fiyatları yüzde 25 arttı.

'Evde kal' önlemleriyle pek çoğumuzun evden çalışmayı deneyimlediği şu günlerde, iş merkezlerine uzak, şehrin çeperinde bulunan müstakil ve bahçeli konutlarda talep artışı yaşandı.

İstatistiklere göre satılık müstakil evde fiyatlar ortalama yüzde 25, kiralıkta ise yüzde 18 artış gösterdi. Arama motorlarında bahçeli ev arayışı yüzde 252 arttı. Yalnız bunların büyük bir bölümü henüz işleme dönüşmedi.

Eskişehir'de ise eskiden daire isteyen vatandaşların son zamanda dairelerde oturmak istemedikleri belirtiliyor. Artık insanlar hava alacakları bağ, bahçe gibi yerleri tercih ediyorlar.

Bağ ve bahçelere olan talep arttı... 

Arz ve talep arasındaki denge bozulduğundan dolayı arsalarda, arazilerde ve tarlalarda yüzde 20 civarında fiyatlarda artış yaşandı. Bahçe gibi yatırım yapılacak arsaların fiyatlarında değişiklik meydana geldi. 

Başakşehir bölgesindeki konut projelerinde ortalama metrekare fiyatları 7.740 lira iken şerefiyelerine göre 15 bin TL'lere kadar çıkan metrekare fiyatları da oluyor. Başakşehir’de konut fiyatları ortalaması 100 metrekare daire için 458 bin 407 TL olarak kaydedildi. 

Şile'de ise, vatandaşların genellikle üç ve altı aylık kiralama tercihleri bulunuyor. Fiyatlar ise değişiyor. Eşyalı villa tarzı evlerin üç aylık kirası 18 bin liradan başlıyor ve 25 bin liraya kadar ulaşabiliyor. Villa tarzında talep daha fazla.

Büyükçekmece'de ise fiyatlar bölge ortalaması için 100 metrekare dairede ortalama 431 bin lira oldu

Birçok vatandaş da bu süreçte İstanbul'un kalabalığından kaçarak Sarıyer Zekeriyaköy’de eşyalı villa tarzında konut kiraladı.

Ev sayısının az olmasına rağmen talebin yüksek olduğu ilçede, kira fiyatları 5 bin ile 30 bin lira arasında değişkenlik gösteriyor.

Artan taleple Uskumruköy’de fiyatlar yüzde 22, Zekeriyaköy’de yüzde 20, Kilyos’ta yüzde 15 ve Şile‘de de yüzde 17’ye varan oranda arttı.

2 aylık zaman içerisinde İstanbul genelinde koronavirüs salgını sürecinde ortalama metrekare satış fiyatlarında yüzde 7, kiralama fiyatlarında ise yüzde 5 civarında artış yaşandı.

KONUT FİYATLARI NASIL DEĞİŞİR?

İlerleyen zamanlarda birikmiş talebin tekrar ortaya çıkmasıyla birlikte konut fiyatlarının daha çok artacağı belirtiliyor. Uzmanlar, konut fiyatlarındaki artışın koronavirüs salgını sonrasında da süreceğini ifade ediyor ve koronavirüs sonrası emlak sektörünün toparlanacağına dikkat çekiyor. 

Koronavirüsün emlak sektöründe sadece konut fiyatlarını değil, konut tiplerini de etkileyeceği dile getiriliyor. Uzmanlar, toplu konuttansa tek konut projerinde talep artışı yaşanacağını belirtiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER