banner53

Pandemi Merkezlerde Kaçışı Hızlandırdı!

Suya atılan taştan yayılan dalgalar gibi, salgının ardından şehir merkezinden kaçışlar başladı. Taşın düştüğü yer salgının en yoğun yaşadığı büyük şehirler ve merkezleri.

Pandemi Merkezlerde Kaçışı Hızlandırdı!

Dünya Gazetesi'nden Volkan Akı'nın Yazısı...

Şehirlerde yaşayan insanlar kendilerine yeni bir yaşam modeli aramaya çalışıyor. Bu beklenti aslında karşılıklı çünkü şirketlerde pandeminin yarattı.

Sosyal mesafe ortamı içinde yeniden bir çalışma modeli oluşturmaya çalışıyor Kimsetelcrar şirket merkezlerine dönmek iste medigi gibi kabalakararasdnda olmak istemiyor. İşte bu dalga yeni birtrende dönüşecek gibi görünüyor.

Şimdiden örneğin ABD'de Silicon Valley'de şirketler, yüksek maliyetli çalışanlarının yerine ya küçük yerlerde yaşayanlara yöneliyor ya da bu bölgelere elemanlarını gönderiyor.

Çünkü zaten başta yazılımcı lar olmak üzere kadrolari uzaktan çalışıyor. Durum böyleyken hiç. bir şirket pahalı semtlerde yaşayan çalışanlar için bu kadar yüksek bir maliyete katlanmak istemiyor.

Çalışanlarını daha ucuz ve tabii kalabalıklardan uzak bölgelerde yaşamaya teşvik ediyor.

Madalyonun diğer yüzünde ise kalabalıklardan kaçmak isteyen çalışanlar, şehir dışındaki semtlere,çevredeki daha küçük şehirlere hatta kasabalara yöneliyor.

Ve bu çalışanlar şirketlerini yeni bir modele zorluyor. Tabii bu dalga pek çok şeyi değiştirecek gibi görünüyor...

Merkezden kaçış dalgasının etkilerini şöyle sıralayabiliriz

-- Şehrin çevresindeki semtler şimdiden etkilemiş görünüyor. Emlak sektörü ve konut projelerini bu kapsamda değiştirecek.

-- Sadece şehirlerin dışına değil, şehirden tamamen kaçış da söz konusu, başka şehirler kasabalar oluşmaya başlıyor. Farklı"entelektüel" merkezler oluşacak.

-- Tüm bu kaçışların olduğu yerlerde artan bir alt yapı talebi ile internet, mobil network alt yapılarının güçlendirilmesi gerekecek.

-- Bu çalışanların gittiği bölgelerde,yeme içme sektöründe servis sektörüne onların taleplerine göre artışlar ve farklılaşmalar oluşacak.

-- Büyükşehirlerin çevresindeki semtlerin yanı sıra ulaşımı kolay şehirlerin yıldızı da parlayacak.·Kentlerde bu çalışanlar için oluşturulan alt yapılar değişime uğrayacak. Örneğin, servis yemek hizmetleri gibi pek çok hizmette değişim yaşanacak.

-- Şirketlerin yönetim yapıları, çalışma modelleri de değişecek. Uzaktan çalışmanın yanı sıra birlikte sinerjiyi yaratmanin, yaratıcılığın yeni yolları aranacak.

Tabii ofisler, ofis stoklarında artışlar ve yapılarda değişimler etkisini gösterecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER