Pandemi Döneminde Kiracı Alıcılara Evi Göstermek Zorunda mı?

Ev sahibi evini istediği zaman satabilir. Bunun için herhangi bir kimseden (kiracıdan) izin almak zorunda değildir. Peki kiracı pandemi döneminde evi alıcılara göstermek zorunda mı?

Pandemi Döneminde Kiracı Alıcılara Evi Göstermek Zorunda mı?

Kira sözleşmesinin iki tarafı olduğunu ve bunların kiraya veren ve kiracı olarak sıfatlandırılır.

Kiraya veren yani mülk sahibi, kira sözleşmesi gereğince, kira konusu daireyi ya da iş yerini usulüne uygun olarak kiracıya teslim etmek ve kira süresi boyunca kullanıma elverişli biçimde bulundurmakla yükümlüdür.

Kiracı ise, bunun karşılığında kira bedeli ödemekle borçlanır. Bu borçlar, temel borçlar olup, kira sözleşmesinin doğurduğu yükümlülükler bunlarla sınırlı değildir.

Kiracının Yükümlülükleri

Kiracı, kiraya verenin sonraki kiralamalar için zorunlu olduğu durumlarda, kiralanan taşınmazın üçüncü kişiler tarafından gösterilmesine razı olmaya mecburdur.

Fakat bunun için ilk şart, kiraya verenin bu isteminin zorunlu olmasıdır.

Yeni bir kiracı arayan kiraya veren, kiracı adayının daireyi görmek istemesi durumunda bir zorunluluk altına girmiş sayılmalı ve kiracı buna katlanmakla yükümlü olarak kabul edilmelidir.

İkinci şart, kiraya verenin söz konusu göstermeyi yer ve zaman olarak kiracıya bildirmiş olması gerekir.

Yani, kiraya veren beraberinde üçüncü kişilerle beraber tabiri caizse çat kapı gelerek dairenin gösterilmesini istemeye hak sahibi değildir.

Bu durum, kiracının kiracılık hakkını ihlal edeceğinden, aksine hareket edilirse, kiracının haksız fiil tazminatı istemeye hakkı doğacaktır.

Yargıtay'ın Emsal Kararı

Kiracı, bakım, satış ya da sonraki kiralama için zorunlu olduğu ölçüde, kiraya verenin ve onun belirlediği üçüncü kişinin kiralananı gezip görmesine izin vermekle yükümlüdür.

Kiraya veren, çalışmaları ve kiralananın gezilip görüleceğini uygun bir süre önce kiracıya bildirmek ve bunların yapıldığı sırada kiracının yararlarını göz önünde tutmak zorundadır.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2021, 03:53
YORUM EKLE
google-site-verification=YICnoXQvjVWih06MBJp9FBfJkY-ua8wzTHo3jGNdHnc