banner53

Orhan Sarıbal: Köyüne Dönene Arazi ve Kredi Verilmeli!

Kentlerde yaşayıp köylerine dönmek isteyenler için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu dile getiren CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, ""Köye Dönüş teşvik edilmeli. Arazi, konut ve kredi desteği verilerek teşvik sağlanabilir" dedi.

Orhan Sarıbal: Köyüne Dönene Arazi ve Kredi Verilmeli!

Sarıbal, “Öncelikle köydeki çiftçinin ürettiğinden para kazanması, eğitim başta olmak üzere şehirdeki sosyal imkanlara kavuşması gerekir. Bunu sağladığımız takdirde kırdan kente göçü tersine çevirebiliriz.

Ülkenin kuruluşunda ekonomik gelişmenin temeli olan tarım, 1970'lerden sonra gözden çıkarılmaya başlandı. Destekler azalmaya, çiftçi tarlasını bırakıp şehirlere göçe başladı. Ucuz işgücü olarak şehirlerin varoşlarına sığınan köylüler kötü yaşam koşulları altında hayatta kalmaya çalıştı.

Çiftçimiz ürettiğinden para kazansaydı, tarlasından koparılmasaydı bu kadar yıkıcı yara almazdık. Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren tarım politikalarıyla dünyada kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik. Bu hale geldik şimdi.” açıklamasını yaptı.

İNSANLAR DERME ÇATMA EVLERDE YAŞAYABİLİYOR

CHP'li Orhan Sarıbal, “Tarımın tabutuna son çivi AKP iktidarında çakıldı. İhtiyacımızın büyük bölümünü ithalat ile karşılıyoruz. Kırdan göçe zorlanan insanlar kent varoşlarında derme çatma gece kondularda hayata tutunmaya çalışıyor.

Nüfusları şişen şehirlerde ciddi konut ihtiyacı oldu. Bu da müteahhit kesiminin iştahını kabarttı. İktidar da inşaat sektörünü ekonominin lokomotifi yapıp, yangına körükle gitti” açıklamasında bulundu. 

İNSANLAR İŞSİZ KALDI AÇLIĞA MAHKUM OLDU

Tarım sektöründe çalışan 2 milyon 361 bin insan işsiz kaldığına dikkat çeken Sarıbal, şunları kaydetti:  

“Tarımın Milli Gelir (GSYH) içindeki payı yüzde 10.3'den yüzde 6.4'e düştü. Çiftçi başına düşen banka borcu 1000 TL iken 61 kat artarak 6 bin lira oldu. Çiftçi Kayıt Sisteminde kayıtlı çiftçi sayısı 2.8 milyondan 2.1 milyona düştü. Çiftçinin bankalara ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne 138 milyar lira borcu var.”

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2020, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER