banner53

Ocak Ayı Kira Zam Oranı Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Aralık 2020'ye ait enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Ocak ayında kira sözleşmesini yenileyecek kiracı ve ev sahipleri için kira artışında en yüksek oran da belli oldu. İşte Ocak 2021 kira zam oranı...

Ocak Ayı Kira Zam Oranı Belli Oldu!

ARALIK AYI ENFLASYON RAKAMLARI AÇIKLANDI

TÜİK verilerine göre, TÜFE 2020 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,60, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12,28 artış gerçekleşti.

TÜFE'NİN 12 AYLIK ORTALAMASI 12,28 OLDU

Aralık ayı itibariyle 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 12,28 arttı.

Ocak ayında kira sözleşmesi yapacak veya yenileyecek kiracılar için zam oranı en yüksek yüzde 12,28 olacak.

TÜFE ÜST SINIR

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyon oranları yapılabilecek en üst kira zam oranını belirlemede kullanılır.

Asıl kira artış oranı ise ev sahibi ve kiracının anlaşmasına göre (TÜFE 12 aylık ortalamayı geçmemek şartı ile) belirlenir. 

Borçlar Kanunu kapsamında kira sözleşmesi yenilemesinde yapılabilecek en yüksek yasal zam oranıdır.

Artış yapılacak tarih olarak kira sözleşmesinin bittiği veya anlaşmalı olarak kira artışının yapılacağı tarih seçilmelidir. 

KİRA ARTIŞI:

Kira 1.000 lira olsun. Buna göre;

Zam oranı: yüzde 12,28

Zam bedeli: 122 lira

Zamlı kira bedeli: 1.122 lira

Kira Sözleşmesi Dolan Kiracı Çıkarılabilir mi? 

Sözleşmenizde kira için belli bir süre yazılsa dahi haklı sebepler yoksa bu sürenin sonunda kiracınızı tahliye edemezsiniz. Yani kiracınızla 1 yıllık kira kontratı yapsanız dahi haklı bir neden olmadıkça 1 yılın sonunda kiracınızı çıkartamazsınız.

Sadece kiracı, kira süresinin bitimi sebebine dayanarak kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Bu şekilde kiracı korunmaktadır ancak yeni kanuna göre 10 yılını dolduran kiracılar gerekçesiz olarak tahliye edilebilmektedir.

10 Yılı Dolduran Kiracılarda Durum

10 yıllık kiracının tahliye edilebilmesi için kira sözleşmesinin kurulmasından itibaren on yıllık bir uzama süresinin geçmiş olması, bahsi geçen uzama süresi olan 10 yılın bitiminden 3 ay önce fesih bildiriminin kiracıya yönlendirilmiş olması, 10 yıldan sonraki her senede sözleşmeyi fesih ederek kiracının tahliyesi talep edilmek isteniyorsa fesih bildirimi için bu 3 aylık sürenin esas alınması, Bahsi geçen uzama süresi olan 10 yılın sonunda yeni kira sözleşmesinin taraflar arasında imzalanmamış olması gerekmektedir.

Kira Sözleşmelerinde Zamanaşımı

Kira sözleşmesi ile ilgili alacaklardan doğan davalarda zamanaşımı 5 yıldır.

Kira Ödemesi 

Kira ödemelerinin düzenli olarak banka vasıtasıyla yapılması hem kiracı hem kiralayan bakımından büyük önem taşımaktadır.

Çünkü kiranın ödenmesiyle ilgili iddialarda dava değeri 12 aylık toplam kira bedeli üzerinden hesaplanır ve ıspat sınırı bu rakam üzerinden belirlenir.

Yani ıspatlamak isteyeceğiniz ödeme her halükarda şahitle ıspat sınırının üzerinde kalır.

Kiracılar bu nedenle dava açmaları halinde ödedikleri kiraları ıspat edemezler. Eğer ev sahibiniz vergi kaçırma isteğiyle veya başka sebeplerle kiraları elden almak istese dahi bunu yapmayın.

Hiç olmazsa PTT evde teslim ödeme ile evine PTT vasıtasıyla göndertin.

Kiracı Hangi Durumlarda Çıkarılır?

-- Bir kira dönemi içerisinde kiranın ödenmemesinden dolayı 2 haklı ihtar gönderilmişse.

-- Kiracıya gönderilen ödeme ihtarına rağmen 30 günlük süre içerisinde ödeme yapılmamışsa

-- Kentsel dönüşüm hariç olmak üzere esaslı yıkım, tamirat veya tadilat var ise

-- Kiralanan yerde kumar oynandığı, fuhuş yapıldığı, uyuşturucu ticareti gibi kötü amaçlarla kullanılıyorsa

-- Usulüne uygun kira sözleşmesinin yapıldığı tarihten makul bir süre sonrasında düzenlenmiş bir tahliye taahhüdü varsa.

-- Taşınmaz satılmış satın alan kişi yeniden edinim sebebiyle aldığı tarihten itibaren 1 ay içinde kiracının eline geçecek şekilde ihtarname göndermişse.

-- Kiracının veya beraber yaşadığı eşinin aynı ilçe veya belde sınırları içinde oturulabilecek konutu varsa ve kiraya veren sözleşmeyi kurarken bunu bilmiyorsa

-- Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde 10 yıllık süre dolmuş ve 3 ay önceden mal sahibi ihtarname göndererek tahliye talebinde bulunmuşsa tahliye edilebilir.

-- Kiraya verenin kendisinin, eşinin, altsoyunun, üstsoyunun veya bakmakla yükümlü olduğu kişilerin konut ihtiyacı varsa belirli süreli sözleşmelerde kira sözleşmesinin sonundan itibaren, belirsiz süreli sözleşmelerde ise kanundaki fesih sürelerine uyarak belirlenen tarihten itibaren 1 ay içinde tahliye davası açabilir. 

-- Kiracının ölmesi sonucunda ölenin ortakları, ölenle birlikte aynı konutta oturanlar sözleşmeye uydukları sürece kira sözleşmesine taraf olabilirler. Kira sözleşmesini yapan kişinin ölmesi tahliye için net bir sebep değildir.

-- Kiracı ev sahibiyle kavga etmiş ve bu resmi bir tutanakla tespit edilmişse tahliye için hukuki yollara başvurulabilir.

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2021, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER