banner53

Nizameddin Aşa: Son 2 Yılda Satış İşlemi Görmüş Evlere Avantajlı Konut Kredisi Çıkmıyor

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank'ın konut kredisi faizlerini sıfır konutta 0,64, ikinci el konutta 0,74'e düşürmesiyle ilgili açıklama yapan İstanbul Emlak Komisyoncuları Başkanı Nizameddin Aşa, “Kampanyada bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de 2018 yılı ve öncesinde olan konutlara kredi veriliyor. 2019-2020 yılında satış işlemi gören konutlara kredi çıkmıyor” dedi.

Nizameddin Aşa: Son 2 Yılda Satış İşlemi Görmüş Evlere Avantajlı Konut Kredisi Çıkmıyor

‘BAŞVURULARIN ÇOĞU SONUÇLANMIYOR’

Aşa “Vatandaşlar gelirlerine göre evlere bakmıyor. Kampanya çıktığı için bankalara gidip başvuruda bulunuyorlar. Asgari ücreti beyan edip maaşı kadar ödemesi olan evleri almak istiyorlar. Bu nedenle çoğu kredi başvurusu sonuçlanmayabiliyor” açıklamasını yaptı.

Aşa “Kampanyada bilinmesi gereken en önemli konulardan biri de 2018 yılı ve öncesinde olan konutlara kredi veriliyor. 2019-2020 yılında satış işlemi gören konutlara kredi çıkmıyor” dedi.

‘ÖZEL BANKALAR DA FAİZ İNDİRİYOR’

Kamu bankalarının avantajlı kampanyasının ardından özel bankaların da indirime gittiğini belirten Aşa sözlerine şöyle devam etti:

“Kamu bankalarının faiz indirimi adımlarının ardından özel bankalar da konut kredilerinde faiz indirime gittiğini görüyoruz. Bazı katılım bankaları yüzde 0.76 oranına kadar faizi indirmiş durumda.”

‘FIRSATÇILARI ŞİKAYET EDİN, EVLERİNE KREDİ ÇIKMAZ’

Sıfır konutta da ikinci el konutta da ispat edilecek durum varsa ve fiyatlar artırıldıysa bunun ihbar edilmesi gerektiğini söyleyen Aşa “Kredi kampanyasının ardından fiyatları yukarı çekenler, Tüketici Hakem Heyetleri'ne, Alo 175’e ve kamu bankalarına bildirilirse bu evlere kredi çıkmıyor. Bunu yaparken tabi ki elinizde kanıt olması gerekiyor. Eğer eski fiyatla yeni fiyat arasında artış varsa bu konuda vatandaşlar başvuru yapabilir” dedi.

Hürriyet

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2020, 03:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrah Karaduman
Emrah Karaduman - 3 ay Önce

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

SIRADAKİ HABER