banner53

Necmi Kandemir: Şişen Konut Fiyatları Düşüşe Geçti

Gölcük Emlakçılar Derneği (GEMDER) Başkanı Necmi Kandemir, emlak piyasasının son durumu ile taşınmaz ticareti yetki belgesi konularında düşüncelerini ifade etti. Başkan Kandemir “Emlak piyasasında şu an için durgunluk var” dedi.

Necmi Kandemir: Şişen Konut Fiyatları Düşüşe Geçti

“Kiralık ve satılık ev konusunda geçtiğimiz aylardaki aktif yapıyı göremiyoruz”

Başkan Kandemir, ilk olarak satılık ve kiralık ev piyasasına değinerek “Bir süre önce Faizlerin düşmesi kampanyaların düşük olması ile hareketlenen piyasalar fazla sürmedi ve birden faizlerin yükselmesi  ev satın alma işlemlerini bu dönemde durgunlaştı.

Tabii ki o dönemde düşük faizle ev alanlar karlı çıktı. Kiralık ve satılık ev konusunda geçtiğimiz aylardaki  aktif yapıyı göremiyoruz.

Şu an için durgunluk var. Alıcılar artık suni bir şekilde şişen ev fiyatlarının düşmesini beklemeye geçti. Dövizi olan alıcılar cazip olan gayrimenkule yatırım yapıyor” dedi.

“Şişirilen fiyatlar artık düşüşe geçti"

Açıklamalarına devam eden Başkan Kandemir, “Özellikle pandemi sürecinin yoğun olduğu dönemde konut kredilerinin faizleri, evlerin yaşına göre düşüş göstermişti. O dönemde birçok kişi, kesesine uygun bir şekilde ev almaya çalıştı. Bu durum, bizim işlerimizin açılmasına da vesile oldu.

Kiralık ev piyasası, tayin döneminde hareketlendi ve ilçemizde  kiralar yükseldi. Faizler düşüş gösterince ev fiyatları da yükselmeye başlamıştı. Şimdi ise ev alan kişi sayısı oldukça az. Şişirilen fiyatların artık düşüşe geçmesi gerekiyor.

Böyle bir durum olursa bizim işlerimiz tekrar açılır. Her zaman dediğimiz gibi gayrimenkul alımı, her zaman getirisi bol olan bir yatırımdır. Ayrıca Pandemi sürecinin uzayacağını gören yatırımcıların daha çok  arsa ve müstakil bahçeli evlere yöneldiğini söyleyebiliriz” dedi.

“Taşınmaz ticareti yetki belgesi  olmayan kişiler, emlakçılık yapamayacak”

Başkan Kandemir son olarak  taşınmaz ticareti yetki belgesi konusunda bilgi vererek , “Bilindiği üzere artık belli kriterleri yerine getiremeyen kişiler, emlakçılık yapamayacak. Taşınmaz ticareti yetki belgesi alma zorunluluğu, yılbaşında 1 Eylül tarihine kadar uzatılmıştı.

Artık 1 Eylül itibariyle bu belgeye sahip olmayan kişiler, emlakçılık yapamıyor. Bu belgeyi almak için gerekli başvuruların yapılmasının önemli olduğunu, geçtiğimiz dönemde aktarmıştık.

Bu tarih itibariyle şartları yerine getirebilen kişiler emlakçı olacak, yerine getiremeyenler bu hizmeti veremeyecek” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER