Mustafa Hakan Özelmacıklı: Kiraların Düşmesi Konut Arzına Bağlı!

Altın Emlak Genel Müdürü emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Kiraların düşmesi için yeni inşaat arzına ihtiyaç var" açıklamasını yaptı.

Mustafa Hakan Özelmacıklı: Kiraların Düşmesi Konut Arzına Bağlı!

Taleplerin artması sonrasında fiyatlar yukarı yönlü artmaya devam ediyor...

Özelmacıklı, konut kiralarındaki bu artışların birden çok nedene bağlı olduğunu belirterek, “Geçen yıl yapılan konut kredi kampanyaları ile stokları hızla tüketen inşaat sektörü artan maliyetler nedeniyle uzun bir dönem beklemede kaldı.

Bu yılın ikinci çeyreğinden itibaren evlenme, normalleşme, kentsel dönüşüm, üniversite yerleştirmeleri, tayin ve atamalar ile çok hızlı bir talep artışı oldu. Eski evlerden ziyade güvenilir ve tadilatlı konutlara daha da yoğun talep yaşandı” şeklinde konuştu.

Kiralar Nasıl Düşer?

Kiraların düşmesinin ancak orta vadede mümkün olacağını dile getiren Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Öncelikle yeni inşaat arzına ihtiyaç var. Son TÜİK verilerine göre yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 45,3 artmasına rağmen yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü sadece yüzde 3,3 arttı.

Hatta yeni başlamış olanların da ivedi olarak tamamlanması, hatta ruhsat alıp başlamamışlar için de ek bazı teşviklerin uygulanması faydalı olabilir. Ayrıca özellikle Fikirtepe gibi bazı kentsel dönüşüm projelerine hız vermek ve teslim sürelerini geriye çekmek gerekiyor.

Kredi yurtlar kurumlarının da özellikle öğrencilerin yoğun olduğu illerde bazı ticari binaları hızlıca kiralayarak yurt kapasitesini arttırması hızlı bir fayda sağlayacaktır. Arz fazlası olan bazı ticari mülkler de ayrıca özel yurtlara çevrilebilir. Bu konuda yönetmelik düzenlemeleri ile sürece destek sağlanabilir” şeklinde konuştu.

Şehir Merkezi Dışında Gelişme Olmalı

Kent merkezi dışında yeni gelişme alanlarına ihtiyaç olduğunu kaydeden Özelmacıklı şunları aktardı: 

“Özellikle şehir merkezi dışında yeni çekim merkezlerine ihtiyaç var. Bu merkezlerinde özellikle hızlı ulaşım alternatifleri ile diğer merkezlere bağlanması gerekiyor. Bu nedenle özellikle metro projelerinin de hızlandırılması şart.

Ayrıca TOKİ, Emlak Konut ve belediyelerin toplu konut şirketlerinin de dar gelirlilere yönelik ek projeleri hızlıca yerine getirmesi fayda  sağlayacak. Kentsel dönüşüm talepleri için de rezerv alanlarda yıkım sürecine katkı sağlayacak alanlarda konut üretimleri sağlanmalı” 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2021, 06:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER