Murat Kurum: Kanal İstanbul 5 Yıl İçerisinde Tamamlanacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi'nin 5 yıl içerisinde tamamlanacağını söyleyerek projenin çevre ve şehircilik harikası olacağını açıkladı.

Murat Kurum: Kanal İstanbul 5 Yıl İçerisinde Tamamlanacak

Kanal İstanbul Projesi'nin takvimine ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Bakan Kurum, projenin 5 yıl içerisinde tamamlanacağını dile getirdi.

Kurum, “Cumhurbaşkanımız grup toplantısında müjdesini verdiler. İnşallah Kanal İstanbul projemizin de temellerini tıpkı burası gibi yaz aylarında atacağız. İnşallah eş zamanlı bir şekilde de bitirecek ve açılışlarını yapacağız.

Türkiye, jeopolitik ve jeostratejik olarak çok önemli bir konuma sahip. İstanbul ve Çanakkale Boğazlarımız, Karadeniz ülkeleri ve Rusya’nın soğuk ve geniş ovalarından, güneyin sıcak ve engin okyanuslarına açılan koridorun tek çıkış kapısıdır. Karadeniz ülkelerini dünya piyasalarına su yoluyla bağlayan tek ticaret güzergâhıdır” dedi.

Denizcilik ve Ulaşımda Tarih Değişecek

Türkiye’nin ulaşımda Demir İpek Yolu’nun en kritik ülkesi olduğunun altını çizen Kurum konuşmasını şunları söyledi:

“Bu özelliklerin yanına bir de Kanal İstanbul’u eklediğimizde, denizcilik ve ulaşım açısından tarihi değiştireceğiz. Biz ‘Kanal İstanbul’u yapacağız’ dedik.

Şimdi her zamankinden daha çok inanıyoruz. Kanal İstanbul bir çevre ve şehircilik harikası olacak. Akıllı şehir olduğu kadar, yatay mimariye, doğal dokuya ve mahalle kültürümüze uygun bir şehir olacak.

Kanalın iki yakasında toplam 500 bin nüfusun yaşayacağı yeni bir şehir kuruyoruz. Toplam alanın yüzde 52’sini yeşil alan ve sosyal donatılara ayırdık.

İçerisinde yürüyüş ve bisiklet yolları olacak, ekolojik bir koridor olacak, millet bahçeleri, geniş parklar; ar-ge merkezleri, üniversiteler, bilişim vadileri, kuluçka merkezleri olacak. Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri olacak. Türkiye’nin gücüne güç katacak.”

Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2021, 09:27
YORUM EKLE