Murat Kurum'dan Kanal İstanbul Açıklaması

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, son dönemde üst üste yaşanan depremlere rağmen devlet olarak üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirdiklerini belirterek “Bir Allah’ın kulu ‘Devlet benimle ilgilenmedi, açıkta kaldım’ diyemez” dedi.

Murat Kurum'dan Kanal İstanbul Açıklaması

Bakan Kurum, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, şu bilgileri verdi:

AÇIKTA KALDIM DEMEDİ

‘Niye 5 kat, niye 2+1?’ deniliyor. Ya, kimse açıkta değil, kimse dışarıda değil. Ben salgın şartlarında 81 ilimize 300 kere gittim, bir tane adam demedi ki; ‘Kardeşim ben depremde hasar gördüm de devletim benimle ilgilenmedi’, ‘Ben açıkta kaldım’ diyenine rastlamadım. Bir Allah’ın kulu demedi.

YÜZDE 10’A RAZIYIM

Diyorsunuz ki; ‘Belediyeler yüzde 10’unu yapıyor’. Ben yüzde 10’unu yapmalarına razıyım. Bakın ayırmıyorum; demiyorum ki Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli. Yapsınlar ya, kim yapıyorsa. Bir zahmet bölge belediye başkanlarınızı bir arayın; yüzde 10 yapıyorlar mı, yapmıyorlar mı; bırak 10’u, yüzde 1 yapıyorlar mı yapmıyorlar mı? Niye yapmıyorlar? Burada el birliği içerisinde diyoruz, siyaset yapmayacağız diyoruz.

KANAL İSTANBUL ONAYLARI

Kanal İstanbul’da depremle ilgili...

Evet, rezerv alan üretiyoruz yani arazinin yüzde 52’sini terk ediyoruz. 3 etap, planlarımızı onayladık, çevre düzenimizi, planımızı onayladık.

Bu çerçevede çıkacak rezerv alanlarda çeper ilçeler için rezerv konutlar üreteceğiz, o rezerv konutlar da Boğaz’ın güvenliğini sağlayacak.

Milliyet

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 08:13
YORUM EKLE