banner53

Miras Vergisi Ödemelerinde Son 2 Gün!

Türkiye'de bulunan mallar ya da gayrimenkuller için miras durumunda ya da karşılıksız olarak bir kişiden diğer kişiye geçmesi halinde her yıl düzenli olarak Veraset ve İntikal Vergisi ödenmesi gerekiyor. Miras vergisi olarakta anılan verginin ödemelerinde son 2 güne girildi.

Miras Vergisi Ödemelerinde Son 2 Gün!

MİRAS VERGİSİNDE SON 2 GÜN!

Malların karşılıksız olarak bir şahıstan diğer şahsa intikal etmesi durumunda ise Veraset ve İntikal Vergisi'nin ödeniyor.

Türk vatandaşlığı olan bir kişinin yurt içinde ya da yurt dışında olup olmadığına bakılmaksızın aynı yollar ile mülk edinmesi durumunda da bu verginin ödenmesi gerekiyor. 

Veraset ve İntikal Vergisi'nin ilk taksit ödemeleri 2 gün sonra bitiyor. Miras vergisinin 2. taksit ödemeleri ise Kasım'da başlayacak.

2020 İSTİSNA TUTARLARI

Miras vergisi oranları Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu Genel Tebliği'ne göre belirlendi.

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren istisna tutarları şu şekilde;

-- Evlatlıklar dahil füruğ ve eşten her birine isabet eden miras hisselerinde 306.603 lira

-- Füruğ bulunmaması halinde, eşe isabet eden miras hissesinde 613.582 lira

-- İvasız suretle meydana gelen intikallerde 7.060 lira

1 Ocak 2020 tarihinden itibaren veraset yoluyla veya ivazsız suretle meydana gelen intikallerde veraset ve intikal vergisi aşağıdaki tarifeye göre hesaplanıyor.

2020 VERGİ TARİFESİ

BEYANNAME VERME

Ölüm Türkiye'de gerçekleşmiş ise mükelleflerin Türkiye'de bulunmaları halinde ölüm tarihini takip eden 4 ay içinde, mükelleflerin yabancı bir memlekette bulunmaları halinde ölüm tarihini takip eden 6 ay içinde;

Ölüm yabancı bir memlekette gerçekleşmiş ise mükelleflerin Türkiye'de bulunmaları halinde ölüm tarihini takip eden 6 ay içinde,

mükellefler ölenin bulunduğu memlekette oldukları takdirde ölüm tarihini takip eden 4 ay içinde,

mükellefler ölenin bulunduğu yerin dışında başka bir yabancı memlekette oldukları takdirde de ölüm tarihini takip eden 8 ay içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesi verilmesi şartı aranıyor.

İNTERNETTEN ONLINE ÖDEME İMKANI

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) yaptığı açıklamaya göre, vergi daireleri tarafından alınan tüm vergi, harç ve idari para cezaları, anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

Bu durumda gayrimenkul-menkul sermaye iradı, veraset ve intikal vergisi gibi ödemeler internetten de yapılabilecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER