banner53

Miras Kalan Tarım Arazileri için Sıfır Faizli Kredi!

Üçüncü Tarım-Orman Şurası çalışmalarında sona yaklaşıldı. 16 binden fazla önerinin değerlendirildiği komisyonlarda kabul edilen konular da netleşmeye başladı. Bunların en önemlilerinden biride miras kredi desteği oldu. Bu destekle 2014’den bu yana hayatını kaybeden 450 bin arsa sahibinden geriye kalan tarım arazisinin paylaşımında, üretimi devam ettirecek hisse sahibine, diğer hisseleri de alabilmesi için yüzde sıfır faizli kredi verilecek.

Miras Kalan Tarım Arazileri için Sıfır Faizli Kredi!

Türkiye'de yer alan habere göre, Türkiye’nin tarımda 25 yıllık yol haritasının çizileceği 3. Tarım-Orman Şûrası çalışmalarında sona yaklaşıldı. Gelecek ay yapılması planlanan şûra için 17 Temmuz’dan bu yanda 21 komisyonda 200 toplantı düzenlendi ve katılımcı sayısı bin 700’ü aştı.

Vatandaşlardan gelen 16 binden fazla önerinin de değerlendirildiği komisyonlarda çalışmalar neredeyse tamamlandı ve kabul edilen konular da netleşmeye başladı. Bunların en önemlilerinden biri ise Miras Kredi Desteği oldu. Bu destekle 2014’den bu yana hayatını kaybeden 450 bin arsa sahibinden geriye kalan tarım arazisinin paylaşımında, üretimi devam ettirecek hisse sahibine, diğer hisseleri de alabilmesi için yüzde sıfır faizli kredi verilecek. Böylece hem arazinin parçalanmasının önüne geçilecek hem de üretimin devam etmesi sağlanmış olacak.

Tarım Şûrası için kurulan komisyonlarda görev alan Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi Kiraz, şuranın üreticiler için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayarak; “On beş sene aradan sonra toplanan şûra üreticiye her konuda katkı sağlayacak. Çünkü desteklerin artırılmasıyla birlikte tarımsal üretim de artacak. Burada Türk tarımının 25-30 yıllık politikalarını belirliyoruz. Sonuç bildirgesinde yer alan kararların kâğıt üzerinde kalmaması için izleme komitesinin kurulması planlanıyor. Bu komite, kabul edilen politikaları 5-10 yıllık planlama çerçevesinde uygulanabilirliğini ve her türlü çalışmayı izleyerek rapor hâline getirecek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 07:12

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER