Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2021'e ait enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre Mayıs ayında kira sözleşmesini yenileyecek kiracı ve ev sahipleri için kira artışında en yüksek oran da belli oldu. İşte Mayıs 2021 kira zam oranı...

Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu!

Mayıs Ayı Enflasyon Oranları Açıklandı

TÜİK verilerine göre, TÜFE 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,68, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 5,45, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,14 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,70 artış gerçekleşti.

TÜFE'nin 12 Aylık Ortalaması Yüzde 13,70 Oldu

Nisan ayı itibariyle 12 aylık ortalamalar dikkate alındığında, tüketici fiyatları (TÜFE) yüzde 13,70 arttı.

Mayıs ayında kira sözleşmesi yapacak veya yenileyecek kiracılar için zam oranı en yüksek yüzde 13,70 olacak.

Kira Artışında Üst Sınır TÜFE

Her ay Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyon oranları yapılabilecek en üst kira zam oranını belirlemede kullanılır.

Asıl kira artış oranı ise ev sahibi ve kiracının anlaşmasına göre (TÜFE 12 aylık ortalamayı geçmemek şartı ile) belirlenir. 

Borçlar Kanunu kapsamında kira sözleşmesi yenilemesinde yapılabilecek en yüksek yasal zam oranıdır.

Artış yapılacak tarih olarak kira sözleşmesinin bittiği veya anlaşmalı olarak kira artışının yapılacağı tarih seçilmelidir. 

KİRA ARTIŞI:

Kira 1.000 lira olsun. Buna göre;

Zam oranı: yüzde 13,70

Zam bedeli: 137 lira

Zamlı kira bedeli: 1.137 lira

Kirada İndirim İstenebilir mi? 

Kiralık evler dışında mevcut kiralar için ise bahar ve yaz ayları, genellikle yıllık zam oranının belirlendiği zamanlar oluyor. Bu sebeple ev sahipleri ile kiracılar arasında kira artış oranına yönelik görüşmeler yapılıyor.

TÜFE’ye göre bu ay (Nisan) yüzde 13 kira zam yapılması gerekiyor. Fakat pandeminin oluşturduğu ekonomik daralmanın kiracıları olumsuz etkilediği belirtilirken, ev sahiplerine kiracılarla belli bir dönem uzlaşıya gitmeleri öneriliyor.

Bu kapsamda iki taraf için de değerlendirmeler yapan Gayrimenkul Hukuku uzmanlarından Avukat Ali Güvenç Kiraz'ın açıklaması ise şu şekilde;

Kira borcu bir para borcu olduğu için kiracının bu nedenle ‘ben kiramı ödemek istemiyorum’ deme hakkı yok. Kiracı aynı zamanda her yıl TÜFE 12 aylık ortalaması oranında kira artışı yapmak durumunda.

Ama eğer pandemi nedeniyle işleri bozulmuş, tamamen salgın sürecinde ekonomik bir sorun yaşıyorsa kira borcunun uyarlanmasını, yani belli bir dönem düşürülmesini mahkeme yoluyla talep etme hakkı var.

Diğer bir seçenek ise, kiracı ile mal sahibinin belli bir dönem için uzlaşıya gitmesi olabilir. Örneğin kira sözleşmesine ek protokol yaparak, birkaç ay kira artışı yapılmamasını, ya da kira indirimini karara bağlayabilirler.

Burada önemli olan iki taraf da sözlü anlaşma yerine bunu kağıda dökmeliler. İleride çıkacak herhangi bir anlaşmazlığa karşı kendilerini korumuş olurlar.

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2021, 10:01
YORUM EKLE