banner53

Maketten Konut Satışında Dolandırıcılığa Karşı Tapuya Şerh!

Maketten satış yapıp ön ödemesini aldıktan sonra buharlaşan şirketler geride binlerce mağdur bırakıyor. Bu tip mağduriyetlerin önüne geçmek içinse ön ödemeli konut satışı sözleşmelerine tapu siciline otomatik şerh mekanizması getirildi.

Maketten Konut Satışında Dolandırıcılığa Karşı Tapuya Şerh!

BİNLERCE MAĞDUR MAHKEMELERDE

TBMM Maketten Ev Satışını Araştırma Alt Komisyon, İstanbul’da sadece bir firmanın; 353 derdest dava, 812 icra davası ve 1046 karara bağlanmış davaya muhatap olduğunu, Türkiye genelinde binlerce vatandaşın benzer şekilde mahkeme kapılarında süründürüldüğünü ifade etti.

ÇÖZÜM PAKETİ

TEK SİSTEM

Tapu müdürlükleri ve noterlikler arasında kurulacak tek bir sistem üzerinden ön ödemeli konut satış sözleşmelerinin yapısına ve işleyişine (cayma hakkı, sözleşmeden dönme hakkı, 36 aylık yasal teslim süresi, resmi şekil şartı, teminat vb.) uygun bir sistem oluşturulmalı.

KAT İRTİFAKI TESİSİ

Satıcı lehine kat irtifakı tesis edilmeksizin ön ödemeli konut satışına başlanması engellenmeli.

SEKTÖR TECRÜBELERİNDEN YARARLANMA

Bu süreçte sektör temsilcilerinin (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, İstanbul İnşaatçılar Derneği, Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği, Türkiye Müteahhitler Birliği vb.) uygulamaya yönelik tecrübelerinden faydalanılmalı.

ZORUNLU BİNA TAMAMLAMA SİGORTASI

Teminat yöntemlerinden biri olan bina tamamlama sigortasının uygulama alanı şirketlerin finansal durumlarının iyi olmaması ve mali bilgilerini sigorta şirketleri ile paylaşmak konusunda isteksiz davranmaları nedeniyle sınırlı kaldığından, bina tamamlama sigortasının yaygınlaştırılması amacıyla Sigortacılık Genel Müdürlüğü ve sigorta şirketleri ile birlikte altyapı geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmalı. Sonrasında bina tamamlama sigortası tek teminat türü olarak zorunlu hale getirilmeli.

YABANCIYA SATIŞ

Yabancılara yönelik gayrimenkul fuarlarında, şirketlerin broşür ve maket üzerinden satışını yaptıkları inşaatı devam eden projelere ilişkin mevzuatta yer alan teminat yükümlülüğünün yerine getirilip getirilmediği sorgulanmalı.

Bina tamamlama sigortası veya mevzuatta sayılan diğer yöntemlerden biri ile teminat altına alınmamış projelerin gayrimenkul fuarlarında pazarlanmasına izin verilmemeli. Bu konuda büyükelçiliklere de bilgilendirme yapılmalı.

TECRÜBE YOKSA BİNA YAPMASIN

Ön ödemeli konut satışı yapacak şirketlere iş bitirme veya sermaye sınırlamaları getirilerek inşaat tecrübesi ve sermaye yeterliliği olmayan şirketlerin ön ödemeli konut satışı yapması engellenmeli. Türkiye’de ön ödemeli konut satışı yapan şirketlerin kayıt altına alınarak takibi sağlanmalı.

SÖZLEŞMEYE ÖZEL KORUMA

Ön ödemeli konut satış sözleşmelerinin tapu siciline otomatik şerh mekanizması işletilmeli. Bu tür sözleşmeler için özel bir koruma sağlanmalı.

KOORDİNASYON KURUMU

Belediyeler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği, Türkiye Noterler Birliği, Dışişleri Bakanlığı, Reklam Kurulu, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı başta olmak üzere tüm paydaşların katılımıyla bir koordinasyon kurumu belirlenmeli. Kurumların bir araya getirilerek çalışma yapması sağlanmalı ya da bir kurul oluşturulmalı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER