banner53

Maketten Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Emlak sektöründe son yılların en trendi ‘sat-yap’ inşaatlar. Yani maketten görerek ev almak. Ancak bu şekilde alınan evler için yapılan ön ödemeli sözleşmelerde nelere dikkat edilmeli? İşte detaylar...

Maketten Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Posta'da yer alan habere göre, konut üreticileri inşaata başlamadan önce projeyi bir maketle tanıtıp, lansman döneminde avantajlı rakamlarla satışlara başlıyor, inşaat satışa paralel yükseliyor. Tüketiciler de lansman fırsatlarından faydalanmak için maketten ya da örnek daireden gördüğü evi satın alıyor. Eğer maketten konut almaya karar verdiyseniz, mağdur olmamak için öncelikle ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzalayacaksınız.

Peki bu sözleşmeyi imzalarken nelere dikkat etmek gerekiyor? ‘Tüketici Hukukunda Ön Ödemeli Konut Satış Sözleşmesi’ kitabının yazarı Avukat Hanife Emine Kara, ön ödemeli konut satış sözleşmesi imzalanmadan önce bilmeniz gerekenleri şu şekilde anlattı;

Hangi durumlarda imzalanır?

Tüketicinin bir konutu satıcısından devir ve teslim almadan önce satış bedelini kısmen ya da tamamen ödemeye başladığı durumda imzalanan sözleşmelere ön ödemeli konut satış sözleşmesi deniliyor. İnşaat sektöründe çoğunlukla maket ya da örnek daireler üzerinden satış olarak karşımıza çıkan ve henüz ortada bir bağımsız bölüm yokken satışın gerçekleştiği veya tamamlanmış bir bağımsız bölüm olsa dahi tüketicinin satış bedelini ödemeye başladıktan sonra taşınmazı devir ve teslim aldığı durumlarda ön ödemeli konut satışı hazırlanıyor.

Noterde düzenlenmeli

Ön ödemeli konut satış vaadi sözleşmelerinin noterde yapılması zorunlu. Satış vaadi sözleşmesi noterde düzenlenmediyse resmi şekil şartına uygun olmadığı gerekçesi ile sözleşmenin geçersizliğini öne sürebilir ve satıcıya herhangi bir ödeme yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Bir gün önce bilgilendirme yapılmalı

Ön ödemeli konut satış sözleşmesi akdedilmesinden en az bir gün önce alıcıya bir ön bilgilendirme formu verilerek alıcının bilgilendirilmiş olması da şart. Ayrıca bu forma ilaveten alıcıya bağımsız bölüm planının, vaziyet planının, kat planının ve mahal listesinin verilmiş olması zorunlu. Aksi durumda bu zorunluluğa uymayan satıcı aleyhine idari para cezası söz konusu olur.

14 gün içinde cayma hakkı

Tüketici 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden ve cezai şart ödemeden ön ödemeli konut satış sözleşmesinden cayma hakkına sahip oluyor. Tüketici, bu süre içinde sözleşmeden cayma hakkını kullandığını satıcıya bildirirse o güne kadar ödemiş olduğu satış bedelini de iade alabilir. Tüketici, cayma hakkını kullandığını noter aracılığıyla bildirmeli. Ayrıca sözleşme tarihinden itibaren 24 aya kadar tüketicinin sözleşmeden dönme hakkı da var. Fakat bu durumda satıcının bazı masraflar ile tazminat talep etme hakkı doğar.

Teminatı sorgulayın

Satıcının, tüketicinin ödediği veya ödeyeceği bedel için bir teminat göstermesi gerekli. Satıcı, teminat olarak, bina tamamlama sigortası, banka teminat mektubu, hak ediş sistemi veya bağlı kredi ile tüketicilere teminat sağlayabilecek; bunlar dışında tüketicinin tüm ödemelerini garanti altına alacak başka bir yöntemin de Bakanlı tarafından uygun görülmesi halinde teminat olarak gösterilebilecek.

36 ayda teslim şart

Satıcının en temel yükümlülüğü satışa konu konutu tüketiciye ayıpsız ve eksiksiz olarak devir ve teslim etmek. Konutun satıcı tarafından tüketiciye devir ya da teslim süresi sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçmeyecektir.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 12:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER