banner53

Mahmut Tanal: Her Binaya Kimlik Kartı Verilsin

Elazığ ve Malatya’da 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8 şiddetindeki depremden sonra binaların sağlamlığı yeniden tartışmaya açılırken, CHP Milletvekili vekil Mahmut Tanal, binalara kimlik kartı verilmesi için kanun teklifi hazırladı.

Mahmut Tanal: Her Binaya Kimlik Kartı Verilsin

RİSKLİ BİNALARIN TAKİBİ KOLAYLAŞACAK

Tanal’ın Meclis Başkanlığı’na sunduğu teklifin yasalaşması halinde deprem riski taşıyan binaların takibi kolaylaşacak. Kimlik kartı sistemi sayesinde her bir binanın kim tarafından hangi tarihte yapıldığı, teknik şartları, kullanılan malzeme, binayı denetleyenler, onay ve ruhsat verenler, binanın zeminini, kalitesini, konumunu kontrol edenler, yapım süresi ve tüm sorumlular herkes tarafından bilinecek.

BİNALAR İNSAN GİBİ TAKİP EDİLMELİ

Tanal’ın hazırladığı kanun teklifinin gerekçesinde, Türkiye’nin deprem fay hatları bakımından yüksek risk taşıyan bir konumda olduğu kaydedildi.

Kaçınılmaz şekilde beklenen depremlerden korunmak için ancak önlemlerin ciddi bir tavır ve yaptırımlarla alınması gerektiğinin altının çizildiği gerekçede, yaşanan depremlerde görüldüğü üzere ölümcül olanın depremler değil yapılar olduğuna dikkat çekildi.

Depremde yanındaki bina ayaktayken yıkılmış bina örneklerine her seferinde rastlanıldığının belirtildiği gerekçede, “Bu nedenle binaların hafriyat aşamasından iskan ve sonrasında kullanılmasına, sonrasında ise periyodik olarak kontrolüne kadar geniş kapsamlı bir denetim mekanizması gerekmektedir.

Yapılara aynı bir insan gibi, doğumundan ölümüne kadar takip edilebilecek bir kimlik kartı verilmesi, bu neticeye ulaşmak için pratik ve kökten çözüm getirecek ve sonuca götürecek bir uygulama olacaktır. Bu nedenle binalara bir kimlik kartı çıkarılmalı ve bu kartın tıpkı her insanın yanında taşıdığı kimliği gibi binanın üzerinde taşımasını sağlayarak, sadece inşa aşamasında değil sonrasında da vatandaşlarımızın oturacakları, kullanacakları yapıların denetiminin yapıldığını bilmesi ve yapının ne durumda olduğu hakkında fikir sahibi olması açısından önemlidir. Ayrıca araştırma neticesinde değil, isteyen herkesin bu bilgilere ulaşması sağlanmış olacaktır” denildi.

Tanal’ın imzasını taşıyan kanun teklifinin madde gerekçesinde ise her yapının bir kimlik kartına sahip olması ile denetim mekanizmasının herkes tarafından kontrolünün sağlanacağı, bu kimlik kartına sahip binalara ait bilgilerin gerek fiziksel, gerekse dijital ortamda tutulması, saklanması ve güncellenmesi ile sağlam niteliklere sahip yapıların inşasının sağlanacağı, böylece deprem ve sonrasında yaşanan kayıpların önüne geçebilecek bir mekanizmanın kurulmuş olacağı vurgulandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER