Mahallenizden Fay Geçiyor mu? Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmir'de meydana gelen deprem sonrasında gözler, Türkiye'de fay hatlarına ve aktivitelerine çevrildi. Ünlü deprem bilimcileri, Türkiye genelinde çok sayıda aktif fay hattı olduğunu dile getiriyor. Vatandaşlar, fay hattı sorgulamasını online üzerinden yapabiliyor.

Mahallenizden Fay Geçiyor mu? Fay Hattı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İstanbul'da gerçekleşmesi beklenen büyük depremin sonuçlarını minimum indirmek için devletin çalışmaları devam ediyor.

FAY HATTI NEDİR?

Yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilme ve sıkışmalar, yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji biriktirir. Bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkar. Yer kabuğundaki bu hareketli kesimlere "fay" adı verilir.

Birbirlerinin hareketini engelleyen levhalar arasında sürtünme başlar. Levhaların birbirlerine sürtünmesi sırasında, büyük kaya kütlelerinin arasında kalan "fay" adını verdiğimiz zayıf yerler zorlanırlar ve buralarda gerilme enerjisi birikir.

Zorlanma ve sürtünmenin etkisiyle kısa bir zaman içerisinde çok şiddetli bir kırılma ve hareket ortaya çıkar. Oluşan ilk harekete "deprem" (ana şok), şiddetli sarsıntının etkisiyle o bölgedeki yer kabuğunun zayıf diğer kısımlarının kırılmasına da "artçı depremler" (artçı şoklar) denir.

FAY HATTI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar, bulundukları bölgelerde fay hattı sorgulamasını BURADAKİ adresten yapabiliyor.

Bununla birlikte AFAD'a bağlı BURADAKİ adres üzerinden de fay hattı araması yapmak mümkün.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2020, 18:02
YORUM EKLE