banner53

Lüks Konutta Hissesi Olan da Değerli Konut Vergisi Ödeyecek!

Gayrimenkul değeri yüksek ve lüks olarak değerlendirilen konutlara Değerli Konut Vergisi (DKV ) uygulanmasının planlandığı ve bu düzenlemenin 2021 yılında yürürlüğe gireceği açıklandı.

Lüks Konutta Hissesi Olan da Değerli Konut Vergisi Ödeyecek!

Yeni düzenlenen emlak vergisinin, 5 milyon lira ve birden fazla ikamet yeri olanların yanı sıra yüksek değerli lüks mülklerde hisse sahibi olanlara uygulanacağı açıklandı.

Yönetmelik Şubat 2020'de görüşüldü ve yeniden müzakere edilen vergi başlangıç ​​tarihi bir yıl uzatıldı ve kapsamı da genişletildi.

Evin Değeri Nasıl Belirlenir?

Vergi matrahını belirlerken, Tapu ve Genel Kadastro Bürosunun değerlemesi artık dikkate alınmayacak ve Tapu ve Genel Kadastro Bürosu ev değerleme çalışmaları yapmayacaktır.

Konutun değeri, belediye tarafından belirlenen inşaat vergisi değeri üzerinden hesaplanacaktır.

Ev sahibi, konutun değeri belirlendikten sonra vergi dairesine 2021 Şubat ve Ağustos aylarında iki taksitte ödeyecek.

Bu tutar, evin bulunduğu ilin vergi dairesine ödenecektir. Konut değerine oran hesaplanarak ödeme tutarı belirlenecektir.

Değerli konut vergisine ilişkin düzenlemelerin detayları;

-- Vergi tutarı, konut amaçlı gayrimenkuller için emlak vergi tutarı olacaktır.

-- Değeri 5 milyon liradan az olan gayrimenkuller ile 5 milyon liranın üzerinde konut amaçlı gayrimenkuller için fazla kısım vergiden muaf tutulacak.

-- Değerine bakılmaksızın tek konut mülkünün sahibi olanlar vergiden muaf olacak.

-- Birden fazla konut mülkü bulunan konutlardan biri asgari değeri 5 milyon liradan fazla olan konutlardan emlak (inşaat) vergisi muaf olacak. İlk beyanname ve vergi tahsilatı Şubat 2021'de gerçekleşecek.

Tek konut muafiyeti;

DKV’den muaf tutulan gayrimenkul değerine bakılmaksızın, Türkiye'de nitelikli konut amaçlı gayrimenkuldür. Ne iade ne de vergi ödeyecekler.

En Düşük Değerli Konut Muafiyeti:

Bu kapsamda Türkiye'de katma değer vergisi kapsamında birden fazla (yani 5 milyon lirayı aşan) konut sahibi olanlar, en düşük fiyatı beyan eden katma değer vergisi üzerinden hesaplanmaktadır.

Ne Kadar Değerli Konut Vergisi Ödenecek?

Emlak vergisi değeri 5 milyon liradan 7,5 milyon lire olan konutlarda, 5 milyon lirayı aşan kısmı için binde 3 

Değişimden önce evin değeri 5 milyon lira ile 7 milyon 500 bin lira arasındaysa binde 3, 7 milyon 500 bin  ile 10 milyon lira arasında olanlar binde 6

10 milyon lira ve üzerinde olanlar binde 10 üzerinde vergi ödeyecektir. Ancak yeni düzenleme ile bu rakamlar azaldı.

Yeni düzenleme ile;

8.5 milyon lira değerinde bir taşınmazın 7.5 milyon lirası için 7.500 lira,

1 milyon liranın binde 6'sı olmak üzere toplam 13 bin 500 lira konut vergisi ödenecek.

Kimler Değerli Konut Vergisinden Muaf Olacak?

Gelirine bakılmaksızın ülkemizdeki barınma koşullarını sağlayan evleri ve tek ev sahibi olanlar muafiyet kapsamına alınır. Kişi birden fazla ev sahibi ise en düşük fiyat istisnasını koruyarak başka konut ilan edeceklerdir.

Yurt dışındaki yabancı ülkelere ait, konsolosluk mülkü olarak sınıflandırılan büyükelçilik ve ikametgahlar ve bunların ilaveleri ve Türkiye'deki uluslararası kuruluşların merkezi, uluslararası kuruluşların Türkiye'de temsilcilikleri mesken niteliğinde sayılmaz,

Genel ve özel bütçe yönetimi ajansları, belediyeler, üniversiteler ve toplu konut idareleri başkanlarının sahip olduğu veya kullandıkları konut gayrimenkulleri,

Ana faaliyeti konut inşaatı olan ve henüz ilk satış, devir ve devri gerçekleştirmemiş bir şirkette kayıtlı yeni konut gayrimenkulleri (inşaat projeleri sırasında arsa karşılığında müteahhitlere bırakılan konutlar dahil) değerli konut vergileri ödemeyecektir.

Lüks Konutta Hissesi Olanlar da Vergi Ödeyecek!

Lüks evlerde hisseye sahip olanlara değerli konut vergileri verilecek.

Öneğin; 2020 yılında emlak vergisi değeri 6 milyon lira olan konutların yüzde 50'sine yani 3 milyon lira size aitse, 3 milyon konutunuz varsa vergi ödemenize gerek yok.

Çünkü değeri 5 milyondan az. İlgili vergi, doğrudan konutun emlak vergisi değerine göre hesaplandığından, toplam tutara göre hesaplandığından, sahip olduğunuz hissenin vergi oranı üzerinden vergilendirileceksiniz.

Hissedarlık oranınız yüzde  10 olsa bile vergi ödemeniz gerekeceği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2020, 18:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER