Kredide Faiz Avantajı Gelen Zamla Yok Oldu!

Yapılan faiz indirimlerinin de konut kredilerine yansıtıldığı ve müteahhitlerin işlerine yardımcı olacağı şeklinde yorumlar yapılıyor. Ancak düşük faizle ev satılması gerekirken daire fiyatlarına da zam geldiği aşikâr bir konu. Yani vatandaş konut alımında faiz indiriminden faydalansa da üstüne gelen zamlardan olumsuz etkileniyor.

Kredide Faiz Avantajı Gelen Zamla Yok Oldu!

Dünya Gazetesi'nden Ekonomist Zafer Özcivan'ın Yazısı...

Üretmeden tüketen milletler, önce haysiyetlerini, sonra da hürriyetlerini kaybederler.

Günümüze uygun ne kadar değerli bir söz, bir ülkenin kalkınması, ekonomik refaha kavuşması ancak üretimin arttırılması ile mümkündür.

Üretmeden kazanmak hem kişiye hem de ülkeye hiçbir zaman yarar getirmez.

Ülkemizde paranın bol olduğu 2010'lu yıllarda inşaat sektörüne ağırlık verdik ve özellikle İstanbul’da gerekli veya gereksiz olmasına bakılmaksızın her yere siteler yaptık.

İnşaat sektörü tüm sektörlerin lokomotifi konumunda olduğu bir gerçek, mikro düşündüğümüz zaman bu doğru kabul edilebilir.

Ancak makro düşündüğümüzde yani genel ekonomi şeklinde konuya baktığımızda ise durum farklıdır.

Çünkü Atatürk’ün söylediği gibi kaynakları üretim kanallarına aktarsaydık, ülkemizde iş olanakları daha fazla olacak, ihracatımız daha da yükselecek, yabancı yatırımcıların ülkemize gelmesi kolaylaşacak, devletin vergi gelirleri artacak ve döviz rezervimiz kendiliğinden oluşacaktı.

Bugüne baktığımızda İstanbul’da en az bir milyon konutun boş olduğu söylemlerini duyuyoruz.

Yapılan faiz indirimlerinin de konut kredilerine yansıtıldığı ve müteahhitlerin işlerine yardımcı olacağı şeklinde yorumlar yapılıyor.

Ancak düşük faizle ev satılması gerekirken daire fiyatlarına da zam geldiği aşikâr bir konu.

Yani vatandaş konut alımında faiz indiriminden faydalansa da üstüne gelen zamlardan olumsuz etkileniyor.

YORUM EKLE