banner53

Köyüne Dönene Hibe Desteği! 2020 Köye Dönüş Hibe Şartları

Devlet kırsal alanlardaki tarım arazilerinin kullanılması ve hayvancılık işlerinin de yürütülebilmesi ayrıca köyden kente göçü engellemek için Tarım ve Orman Bakanlığı üzerinden şehirden köyüne dönen gençlere 100 bin liraya kadar “köye dönüş hibesi” projesini başlattı. İşte köye dönüş hibesinin detayları...

Köyüne Dönene Hibe Desteği! 2020 Köye Dönüş Hibe Şartları

GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİ

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Genç Çiftçi” projesinin 2019 yılında sona ermesinden sonra 17 Aralık 2019 yılının Resmi Gazete de bu defa 'Uzman Eller' projesiyle gençleri kırsalda üretim yapmaya yönlendirecek programlar yapmıştı.

Peki bu programda neler vardı? Hatırlayacağınız gibi Köye Dönen Gence 100 Bin lira Hibe” başlığıyla duyuralar yapan bakanlığın bu çağrısı karantina sonrası özellikle şehirlerden ümidi kesen gençler için yeni bir iş alanı oluşturmaya başladı.

Bakanlığın özellikle tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri sektörlerinde boy göstermek isteyen tüm girişimcilere kapısı açık. Gençlerin üretimi yaparken uzmanlaşmasını da sağlayacak projenin Türkiye’de bu alanlarda üretim miktarı ve kalitenin de artırılacağı düşünülüyor.

Diğer taraftan kırsala yönlendirilen gençler, yapacağı sürdürülebilir yatırımlarla işletmelere örnek teşkil edecek.

KÖYE DÖNÜŞ HİBE DESTEĞİ SAĞLANAN ALANLAR

Köye dönüş projelerinden yararlanmak isteyen girişimcilerin aşağıdaki şartlar altında müracaat yapmaları gerekmektedir.

-- Büyükbaş, inek, manda, sığır ve hamile düve için 30 bin lira köye dönüş kredisi,

-- Küçükbaş, koyun, keçi almak için 30 bin lira bağışlama,

-- Tavuk çiftliği oluşturmak için, hindi, kaz, ördek ve salma tavukçuluk için köye dönenlere kredi imkanı,

-- Öteki kümes hayvanı yetiştiriciliği için 30 bin lira köye dönme kredisi verilmektedir.

Diğer taraftan;

-- Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği,

-- Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği

-- Sürü büyütme desteği,

-- Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi,

-- Arı sütü, ana arı, polen ve benzeri arı ürünleri üretimi,

-- İpek böceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı için destekler verilecek.

Üretim kapasitesi en fazla 29 tonu geçmemek şartıyla, su ürünleri üretimini de destekleme projeleri kapsamında; alabalık, yayın balığı, mersin balığı, sazan, karabalık, midye ve kara salyangozu yetiştiriciliğinde destekler veriliyor.

Bakanlığın bitkisel ürünlere dair de destek verdiği; fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, kültür mantarı yetiştiriciliği, ormancılık projeleri, odun dışı orman ürünleri gibi projelere destekler verilecek.

Yöresel ürünler, tıbbi bitki üretiminin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi gibi alanlarda ayrı bir destek sözkonusu burada en fazla ilgi gören tıbbi aromatik bitki üretimi, işlenmesi ve depolanması alanlarında hibe desteği verilecektir.

KÖYE DÖNÜŞ HİBESİ ŞARTLARI

-- Türk vatandaşı olmak,

-- Tarım, hayvan, ormancılık, gıda ve su ürünleri eğitimi veren üniversite ve yüksek okullardan mezun olmak,

-- Bakanlıktan başka bir hibe desteği almamış olmak,

-- Askerlikle ilişiği olmamak,

-- Başvuru tarihi itibarıyla, 31 Mayıs 2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında sigortalı sayılanlar ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ve Türkiye İş Kurumu tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar hariç, ücretli çalışan veya emekli olmamak.

-- Başvuru tarihi itibariyle KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak.

-- Köye Dönüş Hibesinin Başvuruları Nereye Yapılacak?

Köye Dönüş Projesine başvuru yapmak isteyen kişiler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinden başvurusunu yapabilecek.

Kesin başvurular ise, onay alan kişilerin pilot iller kapsamındaki proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği taahhüt ettiği yerin bağlı olduğu il müdürlüklerine yapılacak.

KÖYE DÖNÜŞ HİBESİ İÇİN İSTENEN BELGELER

-- Başvuru dilekçesi

-- Nüfus cüzdanı

-- İş planı

-- Ücretli çalışmadığına dair SGK’dan alınan belge

-- Taahhütname

-- Diploma

-- Su ürünleri projeleri için ön izin başvuru dilekçesi

KÖYE DÖNÜŞ HİBESİ NE KADAR?

Köye Dönüş Projesi için onay alan kişilere 100 bin liraya kadar hibe ödemesi gerçekleştirilecek. Proje KDV olmadan hazırlanmıştır ve ödemeler buna göre yapılmaktadır. Ödemelerin yapılması için sözleşmenin imzalanması gerekmektedir.

KÖYE DÖNÜŞ HİBESİNE NASIL BAŞVURULUR?

Proje kapsamında başvuru süresi konuyla ilgili yasanın çıktığı 17 Aralık 2019 tarihinden itibaren yapılabilmektedir.

Projenin ilk başvuruları Bakanlığın İnternet adresinden yapılacaktır. Kesin başvuru yapmaya hak kazanan kişiler belgelerini hazırlayarak bakanlığın il müdürlüğüne başvuru yapmaları yeterlidir. Kesin başvurusunu yapan kişilerin dosyaları değerlendirmeye alınır ve 5 iş günü içerisinde dönüş yapılır.

Ziraat ve hayvancılık alanındaki yatırımlar için bu destek sunar 3 yıl süresince verilmektedir. Üstelik bu projeden yararlanmak için köye dönmek gerekmiyor. Projesini ilgili kurumlara sunan kişilerin hazırlamış oldukları projeler kabul olduğu takdirde bu desteklerden yararlanabilirler.

Bu sayede köyde ya da çiftliğinizde yapacağınız hayvancılık ve ziraat faaliyetleri için devletten 30 bin lira geri ödemesiz para alabiliyorsunuz.

Ziraat Bankasının sunmuş olduğu hayvansal üretim kredilerine hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 12:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
İlhan Yeşiltepe
İlhan Yeşiltepe - 2 ay Önce

Sigortalı çalışıpta hayvancılıkla alakalı hibe niye alamıyoruz ben şu anda sigoetalıyım iltarım müdürlüğü ne de hayvancılıkla yeni kayıt yaptırdım ben hibe kredisi alamıyacakmıyım 50adet küçükbaş hayvan aldım bu krediyi alırsam çok iyi olur

SIRADAKİ HABER