banner53

Köyde Ev Yapma Şartları 2021

Bugünlerde şehir hayatının kalabalığından, stresinden, pandemiden kaçmak isteyenler kırsal bölgelerden arazi ya da arsa alıp ev yaptırmak istemektedirler. Peki köyde ev yapma şartları neler?

Köyde Ev Yapma Şartları 2021

Anadolu Gazetesi'nden Mevlüt Şahin'in Yazısı...

Şehir merkezindeki bir apartman dairesine göre çok daha ucuza gelen bu yöntemin kendi içinde zorlukları da yok değil, ama birikmiş paranızla bir apartman dairesi alamasanız bile köyde küçük bir arazide minik ve sevimli bir ev yaptırabilmeniz muhtemel.

Peki köy yerleşik alanı içinde kalan arsalarda ev yaptırmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken şeyler neler? İşte bu yazımda köyünde ev yaptırmak isteyenlerin, yaralanabileceği bilgilere yer vermek istiyorum.

Yönetmelik gereğince köyde bir arsaya ev yapma koşulları arsanın “Köy Yerleşik Alanı” içerisinde veya dışarısında olmasına bağlı olarak farklılık gösteriyor.

Bu yazımda köy yerleşik alanı içinde ev yapmanın şartlarından söz edeceğim. Köy ve mezraların toplu şekilde bulunduğu alanlarda mevcut yapılar arasında, en dışta kalan yapının dışından 100 metre geçirilmesi suretiyle çizilen çizgi ile köy ve mezraların yerleşik alanı tespit edilir.

Arsanın, köyün yerleşik alanı sınırları içerisinde olması durumunda sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar, inşaat ve yapı kullanma iznine tabi tutulmuyor.

Köy muhtarından alacağınız, muhtarın imza ve mührü ile iki aza imzası taşıyan bir yapı izin belgesi inşaatınızı yasal hale getirmeye yetiyor.

Ancak, yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması gerekmektedir. Bu iznin alınması içinde İl Valiliğine mimari projenizle müracaat etmeniz gerekmektedir

Köy Yerleşik Alanı olarak adlandırılan köy sınırları içindeki arsalarda ev yapmak aslında tarla sınıfındaki arazilere ev yapmaktan daha kolay diyebiliriz.

Öncelikle köy muhtarı ve ihtiyar heyeti ile görüşülüp yapılacak yapının yeri, büyüklüğü ve konumu ile ilgili izin alınması bu izninde Köy Karar Defterine işlenmesi gerekmektedir. Köylere yapılacak yapıların mimari projesi olması gerekiyor.

Birçok belediye köylerde yapılacak yapılar için çok sayıda değişik mimari projeler hazırlatmış isteyen vatandaşlarına bu projeleri bedelsiz olarak verebilmektedir.

Eğer siz farklı bir yapı yaptırmak istiyorsanız mimari projenizi hazırlatmanız ve Valilikten de bu proje için izin almanız gerekmektedir. 

Mimari projenin sınırlandırmaları ve dayatmaları her şehre, hatta her beldeye göre değişiklik gösterebilir.

Bunun için hayalinizdeki evin projesini çizdirirken mutlaka profesyonel bir mimarla çalışmanızı ve belediyeden o bölgedeki imar koşullarını öğrenmenizi tavsiye ederim.

Mevcut parseliniz üzerinde ev ve müştemilat binalarınız varsa ilave başka binalar yapamazsınız.

Yapabilmeniz için bu parselin ifraz edilmesi yani söz konusu parselin birden çok parsele bölünerek tapu kütüğüne kayıt edilmesi gerekmektedir.

Yapılacak yapının yoldan ve komşu parsellerden çekme mesafelerine ilişkin Köy İhtiyar Heyeti kararı olması gerekiyor. 

Hayvancılık amaçlı yapıların ve konut yapılarının müştemilat dahil taban alanı kat sayısı yüzde 40'ı geçemez. Köy ve mezarların yerleşik alanlarında 2 kat 6.5 metreden fazla katlı bina yapılamaz.

Meyilden dolayı birden fazla kat kazanılamaz. Yapının kadastral (tapu üzerinde görünen) yoldan en az 5 metre yan komşudan ise en az 3 metre çekmek suretiyle yapı yapması mümkündür.

Eğer yeriniz hisseliyse köy yerleşik alanı içinde ev yapıyorsanız, kardeşleriniz veya hisse sahiplerinden müsaade almanız gerekiyor, bunu yerleşik alan içinde oluğu için köy ihtiyar heyeti huzurunda notere gitmeden yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 03:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER