banner53

Konutun Değerini Artık Vatandaş Değil Tapu Kadastro Belirleyecek!

Devlet, gayrimenkul alışverişinde tahsil edilen tapu harcı için yeni düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Buna göre, yapılacak yasal düzenleme ile tapu harcı için vatandaşın değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen gerçek değer esas alınacak.

Konutun Değerini Artık Vatandaş Değil Tapu Kadastro Belirleyecek!

KONUTUN DEĞERİNİ ARTIK VATANDAŞ DEĞİL DEVLET BELİRLEYECEK

Sabah'ta yer alan habere göre, gayrimenkullerin tapuda satış yoluyla devri işlemine ilişkin tapu harcı oranını, gayrimenkullerin harca esas alım - satım bedellerine göre farklılaştırmaya yönelik Cumhurbaşkanı'na yetki veriliyor. Yasal düzenleme ile tapu harcı için vatandaşın değil Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen gerçek değer esas alınacak.

Mevcut uygulamaya göre, kişinin beyanı ve rayiç bedel esas alındığı için 300 bin liralık ev alan vatandaş 100 bin lira beyanda bulunarak indirimli tapu harcı imkânından yararlanıyor. Yüzde 3 vergi ile 3 bin TL tapu harcı ödüyor. Yasal düzenlemeyle tapu harcı gerçek değerden yatacağı için düşük beyan sona erecek. Konut ve iş yeri satışlarında devletin yıllardır uğradığı vergi zararı sona erecek.

VERGİLENDİRME KONUTLARIN GERÇEK DEĞERİ ÜZERİNDEN

Vergi paketi kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile taşınmaz değerleme sistemi üzerinden emsal konut fiyatları temel alınacak ve konutların gerçek fiyatları belirlenecek. Böylece 300 bin liralık konut alan vatandaş bu değer üzerinden vergisini yatıracak. Bu bedelin yarısını evi alan yarısını da evi satan kişi ödeyecek. Sonradan yapılan incelemede, tapu harcının emlak vergisi değeri veya Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tespit edilen değerden daha düşük bir bedel üzerinden ödendiği belirlenirse aradaki farkın yanı sıra yüzde 25 oranında vergi ziyaı cezası alınacak.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) da konut alım-satımında "risk almayın, gayrimenkulünüze hak ettiği değeri verin" uyarısında bulunuyor. GİB'in hazırladığı broşürde gerçek değerinde beyanda bulunulması vurgusu yapılarak, "Evinizi nakit ya da banka kredisiyle aldıysanız tapuda gerçek alım-satım bedelini bildirin. Tapu işlemlerinde gerçek alım bedelini beyan ediniz" ifade ediliyor.

Değerler artık periyodik olarak takip edilerek düşüşler yansıtılacak, ortaya çıkan değer artışları da sisteme eklenecek. Bu uygulamayla adil bir emlak vergisi sistemi kurulacak.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2019, 07:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER