Konutta Yeni Trendleri Salgın Belirliyor! Unutulan Kiler Salgınla Geri Döndü

Salgın sürecinde yaşanan sokağa çıkma yasakları nedeniyle ev halkının tümü aynı anda “evde kal”ınca evlerde yeni alanlara ihtiyaç doğdu. Evlerin unutulmaya yüz tutan kiler bölümü, modern yaşamla birlikte depolama alanı olarak yeniden eve girdi.

Konutta Yeni Trendleri Salgın Belirliyor! Unutulan Kiler Salgınla Geri Döndü

KONUT SEKTÖRÜNDE TRENDLERİ SALGIN BELİRLİYOR

“Evde kal” çağrılarıyla eğitim ve iş hayatının evlere taşındığını, hane halkının evde yapılabilecek farklı sosyal faaliyetlere yönlendiğini kaydeden İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık “Sektörümüzde trendleri pandemi belirliyor.

Evde geçirilen sürelerdeki artış, ev dışında yapılan faaliyetleri de evlere taşıdı. Normalleşme sürecinde kısmı bir sosyalleşme içinde olsak da yine de hayatımızı evlere sığdırmaya çalışıyoruz. Bu nedenle geniş depolama alanına sahip yüksek metrekareli konutlar, talepte başı çekmeye başladı.” diye belirtti.

Pandemi öncesinde 40 metrekarelerin altına kadar düşen konutlar, içerisinde geçirilen süredeki artışa paralel olarak genişleme eğilimi gösteriyor. Çalışmak, sosyalleşmek gibi yaşamsal tüm ihtiyaçların evlerde giderilmesi, depolama alanlarına olan ihtiyacı da tetikledi.

Popülerlik kazanan spor ve sosyal aktivitelerde kullanılan malzemeler ile evlerin büyük bölümünü işgal eden ofis aletleri için yeni alan ihtiyacı doğdu. Bu nedenle unutulmaya yüz tutan kiler bölümü, bugünün deyimiyle depolama alanı olarak yeniden evlere girdi.

Evler kompleks yapılara dönüşüyor

Pandemi sürecinde evde geçirilen süredeki artışın geniş balkonlu dairelere ek olarak geniş depolama alanı olan konutları ön plana çıkardığını vurgulayan İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık;

 Eskiden adeta otel olarak kullanılan evlerimiz, koranavirüs süreciyle birlikte ofisimiz, okulumuz, spor salonumuzu içinde barındıran kompleks yapılara dönüştü.

Bu nedenle eskiden kiler olarak tanımladığımız bölümlere ihtiyaç doğdu. Geniş balkon ya da bahçe beklentisinin yanı sıra geniş depolama alanı da satın alma kriterinde önemli bir unsur haline geldi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2020, 05:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER