banner53

Konutta Yeni Konsept: Sağlıklı Evler!

Pandemi sonrasında evlerde geçirilen zamanın artmasıyla konut sektöründe de konsept değişmeye başladı. Bu dönemde yüksek katlı, balkonsuz konutlara talep azalırken, konut üreticileri de tüketicilerin isteklerine göre yeni uygulamalara başlıyor. 

Konutta Yeni Konsept: Sağlıklı Evler!

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "1999 depreminin ardından sektör deprem kriterleri ile tanışmıştı. Şimdi ise sağlık kriterlerine göre konut geliştirilecek" dedi.

HEKİMLERDEN KURUL

İstanbul Çekmeköy'deki yeni projelerini salgın sonrasında yeniden şekillendirdiklerini anlatan Yılmaz, 58 bin kişinin fikrini aldıklarını, buna göre artık deprem güvenliğinin yanı sıra sağlık kaygısına hitap eden projelerin öne çıkacağını ifade etti.

Yılmaz, "Sağlık konusunda çalışma yaptık ve hekimlerden oluşan bir 'Sağlık Kurulu' oluşturduk. Pandemi süreci sonrası gayrimenkul anlayışını Çekmeköy'de göreceksiniz" ifadelerini kullandı.

TERAS VE BAHÇELİ

Salgınla birlikte evden çalışma modeline geçildiğini, bu konuda da çalışma yaptıklarını kaydeden Yılmaz, projedeki değişiklikleri şöyle anlattı: "Uzmanlar diyor ki evde bir çalışma alanı oluşturun. Bazı evlerimize yarım odalar ekledik. Projemizdeki bahçeli ev sayımızı artırdık.

Toplam daire sayısının yüzde 20'sini villa bahçe konseptiyle tasarladık. Tüm dairelerimizi balkonlu yaparak, projedeki evlerin yüzde 20'sini de teraslı ev olarak kurguladık."

5 MADDEDE 'SAĞLIKLI EV' KRİTERLERİ

-- Binada asansörler olacak. Fakat asansöre ihtiyaç duymadan çıkılabilecek yükseklikteki eve 'sağlıklı' diyoruz.

-- Mümkünse bahçesi olacak. Bahçe yoksa teras, teras da veremiyorsanız kesinlikle geniş balkonu olacak.

-- Orman içinde ve geniş bir yeşil alana sahip olacak.

-- Her dairenin havalandırma sistemi korona sürecindeki sağlık kriterlerine uygun tasarlanacak.

-- En son deprem yönetmeliğine uygun inşa edilecek.

Sabah

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2020, 08:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER