Konutta Talep Şehir Çevresine Kaydı

Ev talebinin kent merkezinden daha çok merkeze yakın yerlerde yoğunlaşmasında Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü, Başakşehir, Kayaşehir,  Anadolu Yakası’nda Kartal, Fikirtepe, Maltepe öne çıktı.

Konutta Talep Şehir Çevresine Kaydı

Tüm dünyayı etkisi altına alan salgının da etkisiyle son bir senede konut fiyatları Başakşehir ilçesinde yüzde 80, Kayaşehir ve Arnavutköy'de ise yüzde 100 oranında arttı.

Mega kent İstanbul’da son bir senede yaşanan konut talebini masaya yatıran Uparazzi Arsa Arazi Uzmanlığı Genel Müdürü Hakan Erilkun konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada İstanbul’da kentin köklü merkezlerinden ziyade, merkeze yakın toplu konut bölgelerine konut talebinin arttığını kaydetti.

Hakan Erilkun, “Özellikle Kadıköy’den Beylikdüzü TÜYAP’a kadar uzayan metrobüs hattının, sürekli yenileri eklenen metro hatlarıyla beslenmesinden dolayı İstanbul’da yakın geçmişe kadar merkeze uzak görünen yerler artık yeni merkezler halini aldı. Bu da fiyatların artmasına neden oldu” şeklinde konuştu.

Erilkun en fazla talep gören noktaları şu cümlelerle açıkladı:

Orta düzey gelir gruplarında Avrupa Yakası’nda Beylikdüzü ve Başakşehir, Anadolu Yakası için Fikirtepe, Kartal ve Maltepe, orta ve alt düzey gelir grubu için Avrupa Yakası’nda Kayaşehir oldu.

Kayaşehir’de geçtiğimiz yıl 1.000 liraya verilen 2+1 dairelerin fiyatı bu yıl bölgedeki arz fazlalığına rağmen 1.700 lirada seyrediyor.

Erilkun, son zamanlarda yükselen bölgelerle ilgili ise şunları söyledi:

Fikirtepe: Kentsel dönüşümün en sancılı bölgelerinden olan ve halen gecekondular arasında yükselen Fikirtepe’de fiyatlar konut projeleri ve mevcut yapılara göre değişiklik gösteriyor.

Bölgede eski yapılarda 2+1 dairede yaklaşık 2.250 lira olan kiralar, projelendirilen aynı nitelikte bir dairede minimum 4.000 liraya çıkıyor.

Projelerdeki aidat fiyatları ve asgari yaşam koşulları da dikkate alındığında, talep yoğunluğunun arz fazlalığının gerisinde kaldığı söylenebilir.

Kartal ve Maltepe

Bu bölge marmaray, metro ve diğer toplu ulaşım araçlarının yanısıra, köklü merkezlere yakınlığıyla yoğun talep almaya devam ediyor. Arazi bulunurluğuyla da inşaatçıların radarında.

Bu bölgelerden biri olan Kartal / Maltepe hattında en çok talebi Soğanlık, Cevizli ve Başıbüyük görüyor.

Cevizli ve Soğanlık’ta 100 metrekare kiralık daireler 2.500 lira, Başıbüyükte 2.500 - 2.800 lira aralığında seyrediyor.

Kaynak: Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2021, 09:54
YORUM EKLE