Konutta Balon Fiyata Dikkat!

Devlet kamu bankaları aracığıyla doğru bir iş yaptı ve faizleri düşürerek inşaat ve otomotiv sektörüne hareket getirdi. Faizler düştü ama ev fiyatlarında ciddi artışlar gözlemliyorum. “Arz talep” diyebilirsiniz. Belki öyle ama bana göre burada da bir balon oluşabilir...

Konutta Balon Fiyata Dikkat!

Hürriyet'ten Deniz Sipahi'nin Yazısı...

Devlet kamu bankaları aracığıyla doğru bir iş yaptı ve faizleri düşürerek inşaat ve otomotiv sektörüne hareket getirdi.

Otomotivde belki de son 50 yılın en iyi performansı yaşanıyor. Her markada sıra, ikinci elde de hareketlilik var.

İnşaatta da öyle...

Stokların erimesi güzel, yeni projelerde dilerim geçmişin yanlışları yapılmaz. Ama şu dikkatimi çekiyor. Faizler düştü ama ev fiyatlarında ciddi artışlar gözlemliyorum.

“Arz talep” diyebilirsiniz.

Belki öyle ama bana göre burada da bir balon oluşabilir. Öyle ev fiyatları var ki; çok pahalı bildiğimiz Londra’dan, New York’tan da pahalı ya da metrekare fiyatları onlarla yarışır.

Türkiye’nin cazip olması, gayrimenkullerinin değer kazanması elbette iyi bir şey... Ama insanlar kredilere güvenip olmayacak rakamlara ev alırsa o başka bir şey...

İşte balon öyle oluşuyor. Türkiye’de konut ihtiyacı devam edecek. Ama asıl ihtiyacımız orta gelirliye konut üretmek. Konutu bir yatırım aracı gibi görebiliriz. Ama Türkiye’nin yapması gereken daha çok üretmektir.

O da sanayiden, teknolojiden geçiyor. İnşaata karşı değilim ama Türkiye bu modelle büyüyemez.

Alaçatı’yı da kaybediyoruz

Alaçatı’yı hep örnek gösteriyorum. Bana göre Türkiye şehircilikte sınıfta kalmıştır. Çok nitelikli iyi yapılarımız olmasına rağmen genel olarak kötü bir şehirleşmemiz var.

Ne yollarımız yetiyor, ne de mimari açıdan keyif veren şehirlerimiz var. Alaçatı elbette küçük bir örnek ama bana göre Türkiye’nin en başarılı olduğu kentleşme modellerinden biri oldu.

Eski korundu, yeniler de eskiye göre yapıldı. Bu da bir ilgi yarattı. Herkes merak etti, burada ev sahibi olmak istedi. Bunlar normal... Normal olmayan burayı koruyamamış olmamız.

Böylesine güzel bir yer son yıllarda gürültüden yaşanmaz hale geldi. Alaçatı severler teker teker buradan gidiyor, uzaklaşıyor. Her yeri her yere benzetmek gibi bir alışkanlığımız olduğu için Alaçatı’nın da diğerlerinden farkı olmadı.

O dar güzel sokakları kimsenin görecek hali kalmadı. Gece yarılarında meyhane havası müzikleriyle artık sıradan bir yer... Popüler kültürün popüler müziğin istilası altında...

Geçen yıl Fazıl Say sosyal medya hesabından bir paylaşım yapmış, ben de onu destekleyen yazılar yazmıştım. Müzik kirliliği devam ediyor. Bu kirliliği temizlemek gerekiyor.

Uyarmak istiyorum. Bu haliyle Alaçatı o klasik, güzel halinden giderek uzaklaşıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER