Konutta 'Bahar' Hareketliliği Bekleniyor

Seçimin tamamlanmasının ardından emlak sektörü, bahardan umutlu. İNDER Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Şimdi ‘domates mevsimi’ ‘karpuz mevsimi’ derler ya; ben de diyorum ki ‘konut mevsimi’ başladı” açıklamasında bulundu.

Konutta 'Bahar' Hareketliliği Bekleniyor

Yerel seçimlerin geride kaldığını ve artık önümüze bakma zamanı geldiğini söyleyen sektör temsilcileri baharın gelişiyle birlikte sektörün hareketleneceği görüşünde. 

İNDER Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, şu açıklamalarda bulundu: "Seçim belirsizliği, kredi faizlerinin yüksek olması ve seçimden sonra dövizin artış gösterebileceğine dair inanç; insanları gayrimenkul yatırımından alıkoyuyordu. Özellikle son 15 gündür hiç hareket yoktu. Seçim başarıyla tamamlandı. İki gündür satış ofislerimizde bir hareket başladı." Piyasanın açılması için dövizin yükseleceğine dair inancın bitmesi gerektiğini söyleyen Durbakayım, "Artık vatandaşta öyle bir beklenti kalmadı. Bu da insanları gayrimenkule yönlendirecektir." 

"MALİYETLER ARTSADA KONUT FİYATLARI ARTMADI"

Maliyetlerin yüzde 50-70 arttığını aynı seviyede fiyat artışı yapılmadığını söyleyen Durbakayım, "Konut fiyatları olması gerekenin yüzde 40 altında. Bu çok büyük bir avantaj. Çünkü bu seviyelerde kalmayacak" diye konuştu. Durbakayım, konut almak için en uygun zamanın bu dönem olduğunu söyledi.

HEM KONUT FİYATLARI HEMDE FAİZLER MAKUL

KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise, konut piyasasında uzun süredir ertelenen bir talep olduğunu hatırlatarak, “Faiz oranlarına bir de seçim belirsizliği eklenince konut talebi de beklemeye geçmişti. Şimdi bu iki engel de ortadan kalktı. Faizler 0.98 seviyesine düştü. Şimdiye kadar konut fiyatları düşükse faiz yüksek oluyordu. Kredi faizleri düştüğündeyse konut fiyatları yükseliyordu. Şimdi hem fiyatlar olması gerekenin çok altında hem de faizler düşük. Zaten bahar ayları gayiremenkul sektörü için en iyi satış dönemi” değerlendirmesinde bulundu. 

FAİZLER BİRAZ DAHA DÜŞMELİ

Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Şimdi reform zamanı’ vurgusunu hatırlatarak, şunları söyledi: "Önümüzde 4.5 yıllık seçimsiz bir dönem ve ekonomiye odaklanacak bir hükümet var. Bu bir avantaj. Faizlerin biraz daha aşağı gelmesiyle sektörün tekrar harekete geçeceğini düşünüyoruz." 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2019, 05:24
YORUM EKLE