Konut Satışlarında Ekspertiz Raporu Zorunluluğu Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’deki bütün ev, iş yeri ve arsaların gerçek değer haritasını çıkarmak için çalışmalarına başladı.

Konut Satışlarında Ekspertiz Raporu Zorunluluğu Geliyor

GAYRİMENKUL DEĞERLEME SİSTEMİ 2022'DE BAŞLAYACAK

Harita, gayrimenkuldeki yükseliş ve düşüşleri de anlık gösterecek ve tapu kaydında da bu değer esas alınacak. 2022’de geçilmesi planlanan bu düzenleme öncesi bu yıl içinde ara formül olarak tapuda ‘ekspertiz şartı’ devreye girecek.

ALIM SATIMLARDA EKSPERTİZ RAPORU ŞARTI

Era Gayrimenkul Genel Müdürü Can Özatay “Bakanlığın bu formülü; değerleme şirketlerinden ekspertiz raporunu şart koşmayı öngörüyor. Aslında mart ayının başından itibaren yabancıya konut satışında da değerleme raporu zorunluluğu fiili olarak başladı. Gayrimenkul satışlarında ekspertiz şartı getiren bu formülün yabancının yanı sıra yerlide de uygulanması halinde inşaat sektöründeki kayıt dışılığın önüne geçilecek, tapu harcı artacak, Türkiye’nin marka değerinin yabancı yatırımcı nezdinde artırılması sağlanacaktır” dedi.

İLK EVE TAPU HARCI MUAFİYETİ GELSİN

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal da geçen yıl 2 milyon 500 bin tapunun el değiştirdiğini, bu satışlardan devletin kasasına 10.72 milyar lira girdiğini söyledi. Akbal, 2009’da söz konusu rakamın 1.8 milyar lira olduğunu kaydederek “Aslında gelinen noktada devletin tapu harcında verimliliği artırdığını görüyoruz. Ancak doğru değerlemeyle bu verim artırılabilir. Burada önemli olan ev sahipliği oranı” dedi. Her 100 kişinin 60’ının evinin bulunduğunu ifade eden Akbal “İlk evini alan en azından tapu harcından muaf tutulsa sektörü de hareketlendirmek adına kıymetli bir adım atılmış olacaktır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 07:12
YORUM EKLE