Konut Sahipleri İlanlarını Bir Bir Kaldırıyor!

Konut sahipleri de kurdaki artıştan dolayı fiyatlama yapamayıp ilanlarını çekti.

Konut Sahipleri İlanlarını Bir Bir Kaldırıyor!

'Zam gelecek’ beklentisiyle özellikle gıdada ve temel tüketim ürünlerinde görmeye alışık olduğumuz stokçuluk, konut sektörüne de sıçradı.

Son bir yıldır dövize bağlı maliyetler nedeniyle artan konut fiyatlarının, döviz kurlarındaki son dalgalanmanın ardından daha da yükseleceği öngörüsüyle ev sahipleri, ellerindeki konutları satmaktan vazgeçiyor. Yeni yılda daha yüksek fiyattan satmak için mevcut ilanlar geri çekiliyor, işlemler son dakika tapudan dönüyor.

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.29’a kadar çekmesi de piyasayı hareketlendirdi.

Vatandaş hem düşük faiz oranından yararlanmak hem de henüz zam görmemiş fiyatlardan ev alabilmek için elini çabuk tutsa da ya ev bulamıyor ya da bulduğu evin sahibi satıştan vazgeçiyor.

Sektör temsilcileri, arz düşük ve talep fazla oldukça ev fiyatlarındaki artışın devam edeceğini, önümüzdeki dönemde en az yüzde 40-45 yükseleceğini ifade ediyor.

Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, satılık ilan sayılarını yalnızca kendi portallarında değil tüm portallarda takip ettiklerini belirterek, “Son 2-3 günde satılık konutların yüzde 12 oranında azaldığını görüyoruz.

Türkiye genelinde toplam satılık ilanı 430 - 450 bin bandında bulunuyor. Bu da 50 bin civarında ilanın geri çekildiği anlamına geliyor. Tapu işlemi esnasında bile mal sahibinin satıştan vazgeçtiğini duyuyoruz” dedi.

Ev sahiplerinin fiyatların ocak ayında daha da artacağını öngördüğü için ilanları çektiğini anlatan İdikat, şunları söyledi:

“2 yıldır ciddi bir arz problemi var, piyasada ev kalmadı. Yatırım için ev alan kitle de fiyatlarını dövize endeksledi. Normalde ayda yüzde 1.5 fiyat artışı beklenir ancak son 5 aydır yüzde 5-6 oranında artışlar var. İlanların yüzde 20’sine de yüzde 10 - 12 zam geldi. Ocak ayında bir yüzde 10 - 12 daha zam bekleniyor.”

RE/MAX Final Gayrimenkul Danışmanı Ünal Kuzey, mal sahiplerinin bilinçsiz bir şekilde fiyat yükseltmeye meyilli olduğunu belirterek, “Mal sahipleri, mülkleri biraz talep görmeye başladığında, birkaç telefon aldıklarında hemen fiyat yükseltmek istiyorlar ya da satıştan vazgeçiyorlar. Son günlerde bütün işlemlerimiz son dakika tapudan dönüyor. Alıcılar da mağdur oluyor” diye konuştu.

Dövizdeki artış sonrasında çok fazla işlemden dönüldüğünü anlatan Kuzey, şunları söyledi: “Örneğin, dolar 10 lirayken 830 bin liraya anlaşılan bir dairenin satışı için tapuya gittiğimiz gün dolar 13.40’a çıktı.

Mal sahibi, 'getirim 83 bin dolardan 62 bin dolara düştü' diyerek satmaktan vazgeçti. 360 bin liraya arsa hisseli bir daire satışımız vardı, mal sahibi bir saat sonra fiyatı 420 bin liraya çıkardı. Son bir aydır herkes dolara endeksli düşünerek fiyat hesaplıyor.”

Kaynak: Posta

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 11:41
YORUM EKLE