banner53

Konut Kredisinde Tek Dikkat Edilmesi Gereken Faiz Değil!

Son bir yılı yüzde 2 ile 3 arasında oldukça yüksek seviyelerde Konut kredisi faiz oranları Merkez Bankası’nın peş peşe faiz indirimleriyle ‘ulaşılabilir’ rakamlara geriledi. Ancak uzmanlar kredide tek dikkat edilmesi gerekenin faiz olmadığı görüşünde birleşiyor.

Konut Kredisinde Tek Dikkat Edilmesi Gereken Faiz Değil!

VADE UZADI

Posta'da yer alan habere göre, kamu bankaları piyasaya öncü olup 180 aya (15 yıl) kadar faizi yüzde 0.99’a indirdi. Daha sonra özel bankalar da indirim yarışına girdi ve 120 aya (10 yıl) kadar yüzde 1.15 oran belirledi.

Kredi faizleri gerileyip, vade de 10 yıldan 15 yıla kadar uzayınca konut almak isteyen vatandaşlar, bu avantajdan yararlanmak için bankaların yolunu tuttu. Kredi alanlar genelde aylık taksitleri daha düşük olacağı için en uzun vadeyi seçiyor. Fakat bu pek de doğru bir yöntem değil. Ödeme gücünüz varsa minimum vadeyi tercih etmek en doğru seçim oluyor. İşte nedenleri...

TOPLAM MALİYET

Kredilerin bir denklemi var, yani kredilerde vade uzadıkça, ödeyeceğiniz taksit miktarı düşse bile faiz maliyeti yükselir. Yani cebinizden her ay daha az para çıkar fakat toplamda daha fazla ödersiniz. Vade düştükçe ise ödenen taksit miktarı yükselse bile toplam maliyet azalmış olur. Bu denklemde belirleyici olan ise aylık geliriniz. Başka bir deyişle de en fazla ne kadar taksit ödeyebileceğiniz.

5 YILDA 87 BİN LİRA FARK

200 bin liralık kredi için rakamlarla açıklayalım. Kamu bankalarından 0.99 oranla 180 ay kredi çektiğinizde aylık 2 bin 384 lira taksidiniz, toplam 429 bin 285 lira geri ödemeniz olur. Aynı krediyi 120 aylık çektiğinizde, taksit ödemeniz bir miktar yükselir ve 2 bin 855 lira olur. Toplam geri ödemeniz ise 342 bin 667 liraya iner. Aradaki fark 86 bin 618 lira...

YARI YARIYA AZALIR

Vade daha da düştüğünde fark daha da artmış oluyor. Aynı miktarı 60 ayda çektiğinizde, taksit miktarınız 180 aya göre neredeyse iki katına çıkıp, 4 bin 436 lira olur. Fakat ödeyeceğiniz toplam miktar 266 bin 206 liraya iner. Arada yarı yarıya fark oluyor. Eğer daha yüksek miktarda taksit ödeyecek durumdaysanız, daha düşük vadeyi tercih etmeniz, konutun maliyetini de azaltacaktır.

ÖNCE FAİZİ ÖDERSİNİZ

Ayrıca kredilerde önce faiz ödemelerine ağırlık veriliyor. Örneğin 180 aylık kredinizde, ilk taksidinizin yalnızca 404 lirasını ana para için ödersiniz. Geriye kalan 1980 lirayı faiz için ödersiniz. Faizin büyük çoğunluğunu ilk 5 senede ödersiniz. Ta ki 112’nci takside geldiğinizde yani son 5 seneye yaklaştığınızda artık faiz ödemesi ana para ödemesinden düşük olur.

MASRAFLAR

Kredi alırken, kredi tahsis ücreti, ekspertiz parası, hayat sigortası gibi maliyetleri de gözönünde bulundurmak gerekli. Bu noktada ise krediyi tüm masraflarıyla ele alıp, toplam maliyet üzerinden karşılaştırma yapın.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2019, 06:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER