Konut Kredisinde Hangi Durumlarda Kredi Yapılandırma Yapılır?

Kamu bankalarının Haziran ayı başında başlattığı ve konut kredisi faiz oranlarını sıfır konutta 0.64, ikinci el konutta 0.74'e çektiği kampanya büyük ilgi gördü. Daha önce yüksek faizli oranlardan konut kredisi kullanan vatandaşlar ise konut kredisi yapılandırma bekliyor. Peki banka hangi durumlarda kredi yapılandırma yapıyor?

Konut Kredisinde Hangi Durumlarda Kredi Yapılandırma Yapılır?

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA NEDİR?

Konut kredisinde, faizler düştüğünde tüketici düşük faizden kredisini ödemek isteyebiliyor. Bu durumda tüketicinin ödemekte olduğu kredi borcu kapatılıyor, düşük faizden yeni bir kredi açılıyor. Bu işleme yeniden yapılandırma deniyor.

Kredi yeniden yapılandırma olarak da adlandırılan refinansman, kullanılmış bir kredinin kapatılarak daha düşük faiz oranları ile yeniden kredi kullanılması işlemi olarak biliniyor.

Faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde kullanılmış olan bir konut kredisini, faizlerin düşmesi ile yeniden yapılandırmak mümkün oluyor.

Eğer kullandığımız krediyi yine kendi bankamızın daha avantajlı oranlarıyla kapatıyorsak refinansmanın adı, yapılan işlem aynı olmakla birlikte, bu kez “yeniden yapılandırma” oluyor.

Böylece tüketici daha düşük faiz oranı ile kullandığı kredi ile hem mevcut kredisini kapatır hem de faiz ödemelerini düşürüyor. Refinansman aynı banka ya da başka bir banka ile yapılabiliyor.

Konut kredisi yeniden yapılandırma ile;

-- Dönemin düşük faizlerinden yararlanabiliyor.

-- Taksitlerinizi azaltabiliyor.

-- Daha az faiz ödeyebiliyor.

Tüketiciyi avantajlı hale getirme amacında olan refinansman kredisinde; avantaj için faiz indiriminden elde ettiginiz karın yeniden yapılandırma masraflarından daha fazla olması gerekiyor.

Yapılandırmada yeni bir kredi kullanılması nedeni ile yeni masraflar doğabiliyor. Tabi tüketici kredi kullanılan banka ile anlaşma sağlayabilirse, bu masrafların büyük kısmından kurtulabiliyor.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Konut kredisi yapılandırma, 3 farklı durumda yapılabilmektedir. 

-- Konut kredisi kullandıktan sonra eğer faizler düşerse mevcut kredinizin yüzdelerini azaltabilmek adına yapacağınız yapılandırma.

-- Eğer kullanmış olduğunuz konut kredisinin taksitlerini ödemede zorlanıyorsanız, ödeme planının yeniden düzenlenmesi adına yapılan yapılandırma.

-- Konut kredisi kullandıktan sonra elinize toplu para geçmesi durumunda ilgili bankaya müracat ederek ödeme planının yeniden düzenlenmesi adına yapılan yapılandırma.

Bunlardan hangisinin size uygun olup olmadığını belirleyerek bu yönde başvuru yapabilirsiniz.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA MASRAFLARI NE KADAR?

Konut kredinizi yeniden yapılandırmak istediğinizde banka bazı masrafları sizden talep edebilmekte. İşte, konut kredisi yeniden yapılandırma masrafları:

Erken kapatma cezası

Yüksek faizli kredi kapatılacağı için banka bu farkı isteyebiliyor. Özellikle konut kredilerinde 2007'den sonra kredi kullananlar yüzde 2 oranında ceza ödemek durumunda kalabiliyor.

Kredi masrafları

Yeni bir kredi açılacağı için başlangıçta istenen masraflar tüketiciden tekrar isteniyor (dosya ücreti, sigorta ücreti ve diğer masraflar gibi) Kredi kullanılan bankadan yeniden yapılandırma yapıldığında banka, bazı masrafları istemeyebilir.

KREDİ YAPILANDIRMA ÖRNEK HESAPLAMA

Bir bankadan kredi faiz oranı yüzde 1,24 olan 120 ay vadeli ve 100 bin liralık bir konut kredisi çekildiği varsayıldığında;

Kredinin aylık taksiti 1,606 lira oluyor ve 12 ay ödendiği göz önüne alınırsa kalan toplam ödeme 173.449 lira oluyor.

Bankanın sağladığı yapılandırma faiz oranı ise 120 ay vade için yüzde 0,99 olursa ve yüzde 2.00 kredi kapama cezası ödenmesi koşulu olduğu da düşünüldüğünde, masraflar hariç aylık ödenecek tutar 1.360 lira  olur.

Kalan toplam borç ise yapılandırma sonrası 163,273 lira kalır. Böylece 8.269 lira karlı duruma geçilmiş olur. 

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2020, 04:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER