banner53

Konut Kredisi Faizleri Düştü Ev Aramaları Yüzde 84 Arttı

Emlakjet verilerine göre Haziran ayında konut kredi faizlerinde gerçekleşen düşüş ile birlikte ev aramaları yüzde 84 arttı. İl bazında incelendiğinde bir önceki aya göre İstanbul ilinde yüzde 64, Ankara ilinde yüzde 89, İzmir ilinde yüzde 96, Bursa ilinde ise yüzde 89‘luk bir artış görüldü.

Konut Kredisi Faizleri Düştü Ev Aramaları Yüzde 84 Arttı

Emlakjet 2020 Haziran ayı konut arama istatistik verilerine göre Koronavirüs sonrası dönemde konut satın almak yerine kiralamaya yönelen kişiler kredi faizlerinin düşüşü ile birlikte tekrardan satın alma alışkanlıklarına geri döndü.

Kredi faiz oranlarındaki yeni düzenleme ile birlikte ev aramaları yüzde 84 arttı. Dört büyük il bazında incelendiğinde bir önceki aya göre İstanbul ilinde yüzde 64, Ankara ilinde yüzde 89, İzmir ilinde yüzde 96, Bursa ilinde ise yüzde 89’luk bir artış gözlemlendi. Arama hacminde en fazla artış olan iller ise sırası ile Denizli, Eskişehir, Urfa, Tekirdağ, Kayseri ve Mersin oldu.

Haziran ayı itibari ile açıklanan avantajlı konut kredisi paketleri neler sunuyor?

Haziran ayı itibari ile kamu bankaları avantajlı konut kredi paketlerini açıklamıştı. Bu paketler kapsamında faiz oranları sıfır konutta 0,64, ikinci el konutta ise 0,74 olarak belirlendi. Konut kredilerinde 1 yıl erteleme ve 15 yıla kadar kredi fırsatı da sunuyor.

Müşteri başına verilebilecek kredi miktarı İstanbul, Ankara ve İzmir’de krediye konu olacak konutlar için 750 bin lira, diğer şehirler için ise en fazla 500 bin lira olarak belirlendi.

Bu kapsamda birinci el/sıfır konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıla kadar vade ve aylık yüzde 0,64 faiz oranı ile finansman imkanı sunuldu.

İkinci el konutlar için ise azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak.

Konut kredi faizleri düştü konut fiyatları yüzde 10 arttı

Emlakjet verilerinden edinilen bilgilere göre konut kredisi paketlerinin açıklanmasının ardından 188 bin satılık konut ilanını içerisindeki 7 bin ilanda yüzde 10’luk bir fiyat artışının gerçekleşti.

Analiz verilerine göre ilanların eski fiyatları üzerinden ortalama 51 bin liralık bir konut artışının gerçekleştiğinin bilgisine ulaşıldı. Emlakjet verilerinden edinilen verilere göre:

-- İstanbul'da fiyat artışı olan ilanların Mayıs Ayı sonunda ortalama fiyatı 605 bin lira iken Haziran ayı itibari ile %12'lik bir artış ile ortalama 670 bin lira rakamına ulaştı.

-- Ankara'da fiyat artışı olan ilanların Mayıs sonunda ortalama fiyatı 380 bin lira ike Haziran başında %8'lik bir artış ile ortalama 410 bin lira rakamına ulaştı.

-- İzmir'de fiyat artışı olan ilanların Mayıs ayı sonunda ortalama fiyatı 548 bin lira iken Haziran başı itibari ile %9'luk bir artış ile 607 bin lira rakamına ulaştığının bilgisi edinildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER