Konut Fiyatlarında Yükseliş Durdurulamıyor!

Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, satışların en çok konutta düştüğünü belirterek, fiyatların sürekli artış gösterdiğini açıkladı.

Konut Fiyatlarında Yükseliş Durdurulamıyor!

Ülke genelinde zamlanan fiyatlara ve döviz kurundaki yükselişe değinen Uytun, "Bir konteyner sorunu vardı, bu konteyner sorunu büyüdü ve daha da büyüdü ve bu kadar olamaz derken yani 700 - 800 dolar olan konteyner 14 bin doları duydum ben" dedi.

Uytun'un açıklamalarının devamı şu şekilde:

Konteyner almıyorsunuz ki içindeki malı alıyorsunuz, tabi olamaz falan derken geçen Amerika'da 21 bin doları duydum.

Tabi durum böyle olunca konteynerin içine koyacağınız malı seçmeye başlıyorsunuz. Çünkü malın bedeli nakliye bedelinin altında kalıyor.

Bazı çelik madenleri açılmadı ve sorun oldu, şimdi dengeyi bir kere bozduğunuz zaman tekrar düzelmesi zor oluyor. Girdi hammaddeler işte doğalgaz ve kömür dövize bağlı, plastik dövize bağlı...

Tabii Türkiye'de bir de döviz fiyatlanınca son 4 gündür birçok firma fiyat vermiyor.

Önümüzdeki 2 yıl muhtemelen sadece tedarik önemli olacak. Önümüzdeki dönem dünyada tedarik yılı olacak. Şimdi sanayiciler hammaddeyi 2 aylık mı alsın 3 aylık mı alsın çünkü çok yüksek fiyatı.

Şimdi hammadde fiyatını bilmiyor, dövizin fiyatını bilmiyor o yüzden de teklif vermiyor. Bizim Hafele olarak stokumuz olduğu için zorlanmadık.

En çok satışlar konutta düştü, şimdi Türkiye'de de enflasyon yüksek, gelirler düşük, faiz yüksek ama düşüyor ama bu defa kur gidiyor işte bu ortamda da insanlar belirsizlik ortamında hiçbir şey yapmıyor.

İnsanlar bir durayım ne olacak noktasında. Kuvvet ihtimal konut satışlarında hem konjonktür diyelim hem Türkiye'nin deprem kuşağında olması diyelim, hem de genç nüfus var o yüzden konut sektörü yine de sıyrılacaktır ama bu sefer de konut fiyatı artıyor az olduğu için az olan şeyin fiyatı çok olur.

Tabii Çin'in alternatifi arandığında Türkiye pas geçilemez bir yerde. Türkiye için olumluyum yani Türkiye illaki iyi olacak.

Kaynak: Bloomberg HT 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2021, 08:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER