Konut Fiyatlarına Bir Gecede 6 Ay Aylık Zam Geldi!

Kamu bankalarının konut kredisi faizleri düşürmesiyle birlikte konut fiyatlarında 6 aylık yükseliş sadece 24 saat içinde gerçekleşti.

Konut Fiyatlarına Bir Gecede 6 Ay Aylık Zam Geldi!

Hükümetin kamu bankaları yoluyla normalleşme süreciyle birlikte gayrimenkul ve inşaat sektörüne verdiği destek, sektörün toparlanması yönünde olumlu bir etkiye yol açtı. Ancak diğer yandan konut fiyatlarındaki hızlı artış, önümüzdeki dönem için endişeleri de beraberinde getiriyor. Bankalar da bu süreçte kendi menfaatleri doğrultusunda adımlar atıyor.

Emlak Konut GYO'nun projeleri dışında kalan projelerin önünde ciddi bir konut kredi masrafı bulunuyor. Bankalar yüzde 20-25 seviyesinde komisyon alıyor. Kampanyanın açıklanması ile birlikte konut fiyatlarına 1 veya 2 yıl ödemesiz sistemin getirdiği faiz baskısı hemen eklendi ve bu da hemen fark edildi.

Bankalar, bu ödemesiz sistemdeki masraf ve maliyetini inşaat firmasından çıkarıyor. Sektör temsilcilerine göre, faizlerin düşmesiyle birlikte 6 aylık yükseliş sadece 24 saat içinde gerçekleşti.

Bu da beraberinde fahiş fiyatlı konutları getirdi. Buradaki en temel gerekçe 12 aylık ödemesiz sistemlerden gelen faizlerin fiyatlara eklenmesi idi.

Fiyatlar nasıl belirleniyor?

Türkiye'de konut fiyatları genelde üst segmentin alım gücüne göre belirleniyor. Bu da fiyatları ortalamanın üstüne çıkarıyor. Sektör temsilcilerine göre, bugün İstanbul şehrin merkezinde 750 bin liranın altında konut yok denecek kadar az.

Herkese ve her keseye hitap eden, şehrin çeperlerine doğru sosyal konut projelerinin geliştirilmesi gerekiyor. Kısa ve orta vadede Riva, Silivri, ve daha ilerisinde sosyal konut projeleri üretilirse, merkezdeki fiyatların tansiyonu bir nebze de olsa düşebilir.

Talebin yüksek olması ile fiyatlar çok yükseldi ve bu durum yeni projelerin hayata geçme gereksinimi hissettirdi. 

Arsa fiyatları da arttı

Arsa sahiplerinin beklentilerinin yükselmesi de konut fiyatlarının artışında önemli bir etken. Müteahhitlerin birçoğu proje geliştirirken, kredi ve faiz hesabına girerek, kâr yerine zarar ediyor. Faizsiz öz sermayesiyle projeye çıkan firmalar, bundan 7-8 sene önce yüzde 80'lere varan kâr marjlarını elde ediyorlardı.

Ancak bugün bu oran yüzde 20'lerin altına düşmüş durumda. Yüksek arsa maliyeti ve inşaat üretim maliyetleri sebebiyle bugün en köklü inşaat markaları konuta yatırım yapmıyor, yapamıyor. Üretilen konut projeleri ise kâr amacından uzak sadece markaları sürdürebilir kılıyor.

Öte yandan yabancıların özellikle İstanbul'da konut almaya dönük ilgisi sürüyor. Dış pazarda Bangladeş, Malezya, Singapur, Libya, Cezayir, Tunus, Yemen gibi ülkelerden Türkiye'den konut alımı konusunda çok ciddi talepler geliyor. 

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2020, 05:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER