Konut Fiyatları Yükseldi Satışlar Düştü!

Pandemi sürecine rağmen konut metrekarelerinde artış olurken satışlarda da azalış oldu. Sektör temsilcileri konut piyasasında yeni bir hareketlilik beklediklerini, satışlar azalsa da bu yıl için ümitli olduklarını kaydediyor.

Konut Fiyatları Yükseldi Satışlar Düştü!

Büyük şehirler başta olmak üzere konut sektöründe hareketli günlerin yaşanacağı beklentisi hakim. Bu yılın şubat ayı itibarıyla sektördeki hareketliliği gözlemleyen sektör temsilcileri geçen yıl yaşanan durgunluğun 2021 yılı için daha pozitif seyredeceği yönünde görüş bildiriyor.

Geçen yılın yaz aylarında birkaç aylık devam eden sektörel canlanmada konut kredi faizlerinde yaşanan düşüşün etkili olduğunu hatırlatan uzmanlar ise bu canlılığın 2021 yazı için de geçerli olabileceği kanaatinde.

Salgın sürecinde tüketici beklintilerinin farklı bir boyut kazandığını, daire tip ve lokasyon seçimlerinde yeni alışkanlıkların ortaya çıktığının altını çizen uzmanlar, İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere konut arzının yeniden canlanacağı, metrekare fiyatlarının ise yükseleceği fikrini dile getiriyor

Fiyatlar Arttı Satışlar Azaldı

2020 yılının şubat ayına göre satılık konut metrekare fiyatları artarken, satılan konut sayısı azaldı.

Türkiye genelinde satılık konut metrekare cari fiyatları yıllık yüzde 33,8 yükselerek 3.632 lira oldu. Satılık konut ilan metrekare fiyatı geçen yılın aynı ayına göre İstanbul'da yüzde 28,3, Ankara'da yüzde 34,6 ve İzmir'de yüzde 35,6 arttı ve ortalama satılık konut ilan metrekare fiyatları İstanbul'da 4.867 lira, Ankara'da 2.500 lira, İzmir'de ise 4.375 lira oldu

Kiralık Konutta Sınırlı Yükseliş

Kiralık konut metrekare fiyatları ocak ayına göre sınırlı bir yükseliş gösterdi. Ocak ayında yüzde 19,5 olan yıllık kira artış oranı, Şubat ayında yüzde 19,7 seviyesine yükseldi. Böylece, 2020 Şubatayında 13,6 lira olan kiralık ilan metrekare değeri, 2021 Şubat ayında 16,3 liraya ulaştı.

2021 Şubat ayında yıllık cari fiyat (ilan fiyatı) artışı önceki rapor dönemindeki artışın altında seyretti. Geçen ay yüzde 34,9 olan yıllık artış oranı Şubat ayında kısmi gerilemeyle yüzde 33,8'e düştü

İlan Sayısına Göre Sektörel Canlılık

Konut piyasasındaki canlılık,satılan konut sayısının ilan sayısına oranla belirleniyor. Bu oran sonbahar aylarında düşüşe geçti. Şubat ayı verilerinde bu oranda kısmi bir düşüş oldu. Ocak ayında ilanların yüzde 5'i satılırken, Şubat ayında ilanların yüzde 4,5'i satıldı.

Satılık ilan sayısının satılan konut sayısına oranındaki kısmi azalış,satılan konutsayısındaki düşüşle izah ediliyor. Ocak ayında satılık konut ilan sayısı 763 bin seviyesindeyken, Şubat ayında yüzde 1,9 oranındaki artarak 777 binin üzerine çıktı. Ancak, aynı dönemde satılan konut sayısının ise yüzde 8,8 azalarak 38 binden 34 bine düşmesi dikkati çekti

Lüks Konutlarda Kısmi Gerileme

BETAM arıştırmasına göre; düşük faizli konut kredilerinin devreye girmesiyle birlikte genelde satılık konut cari fiyatlarında (ilan fiyatları) meydana gelen hızlı yükseliş özellikle lüks konutlarda daha güçlü olmuş, geçmişte ortaya çıkan reel değer kayıpları büyük ölçüde telafi edilmişti.

Şubat ayında lüks konut fiyatları Ocak ayına kıyasla yüzde 0,7 artarken TÜFE artışı yüzde 0,9 oldu. Böylece, lüks konutlar sınırlı da olsa değer kaybetti

Ucuz Konutlar Daha Hızlı Satılıyor

Satılan konut sayısının toplam satılık ilan sayısına oranının5 Şubat ayında her iki konut türünde de gerilediği görülmektedir. Ucuz konutların satış oranı son bir ayda yüzde 4,9'dan yüzde 3,8'e
düşerken, lüks konutların satış oranı yüzde 4'ten yüzde 3,1'e geriledi. Her iki piyasada da canlılığın güç kaybetmekte olduğu dikkat çekmektedir. Her iki piyasada satış oranında gerileme yüzde 22 civarında olup canlılık kaybı açından bir farklılık yoktur.

Kira Artış Hızında Yatay Seyir

Kira artış hızındaki yatay seyir devam ediyor. Bir önceki yılın aynı ayına göre ortalama kiralık metrekare fiyatlarındaki değişim hızında, sonbahar aylarında başlayan yatay seyrin şubat ayında da hemen hemen devam ettiği görülmüştür.

Yıllık kira artış oranı Şubat ayında çok sınırlı bir artışla yüzde 19,7 oldu. 2020 Şubat ayında 13,6 lira olan kiralık ilan m2 değeri 2021 Şubat ayında 16,3 liraya yükseldi.

Time Türk

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2021, 09:58
YORUM EKLE