Konut Fiyatında Fahiş Artış Yapana 100 Bin Lira Para Cezası!

Konut fiyatlarındaki fahiş artışlarla ilgili bakanlık müfettiş denetimlerini sürdürüyor. Denetimler sonucu fahiş artış yaptıkları tespit edilenleri ise 100 bin lirayı bulan para cezaları bekliyor.

Konut Fiyatında Fahiş Artış Yapana 100 Bin Lira Para Cezası!

Konut kredisi faiz oranlarındaki rekor düşüşle birlikte ev almak için uzun süredir bekleyen vatandaşlar için fırsat oluştu. 

Kredi oranlarının bu kadar düşmesi ise emlakçılar ve ev sahipleri tarafından fırsat bilindi ve haksız yere fiyat artışı yaptılar. 

Emlak fırsatçılarının fiyatlrı artırması ise konut taleplerini geri çevirdi. Fahiş fiyatlardan şikayetçi olan vatandaşlar bu konuda neler yapılabileceğini araştırıyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, talebin olduğu yerde fiyatın yükselmesinin normal olduğuna ama buradaki artışın tamamen fırsatçılık olduğuna dikkat çekti ve konut sahibi olmak isteyen vatandaşı olumsuz şekilde etkilediğine, vatandaşın konut kredisinden kazanacağına bu şekilde almanın doğru olmadığına vurgu yaptı. Aşa, krediler açıklandığında yüzde 10 artan evlerin şimdi yüzde 25 arttığını belirterek zamlara tepki gösterdi. 

FAHİŞ ZAM NEREYE ŞİKAYET EDİLİR?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamasıyla 1 Haziran'dan itibaren ülke genelinde normalleşme sürecine geçiş başlatıldı. Bu kapsamda ekonomiye destek içinse çeşitli ekonomik destek paketleri yürürlüğe alındı. Bunlardan biri kamu bankaları tarafından başlatılan uygun faizli konut kredisiydi.

Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank tarafından sürdürülen kampanyalar sonucunda vatandaşlar ilk yıl faizsiz ve ödemesiz olarak 0 el ev almak isteyenlere yüzde 0,64 ikinci el almak isteyenlere ise yüzde 0,69 faiz oranları ile konut kredisi kullandırılıyor. 

Eğer vatandaş isterse yükselen konut fiyatlarını şikâyet edebilir, şikayetler Alo Ticaret Bakanlığı hat numarası 175'ten alınıyor.

Yine Kamu Denetçiliği Kurumu üzerinden de şikayet edebilirler. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yoğun zam yapan konut sahiplerinin 100 bin liraya kadar ceza alabileceği açıkladı. 

EV SAHİPLERİNE 100 BİN LİRAYA KADAR PARA CEZASI

Girdi fiyatlarında yüksek artış olmadan artırılan fiyatlar ise 2018 yılından bu yana “haksız fiyat artışı” olarak belirtilmekte. Kanunen ise vatandaşlara 100 bin lira ceza uygulanabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020, 10:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Semih namaz
Semih namaz - 1 yıl Önce

Fiyatı artıran ev sahipleri ve mütaitler bizler emlakcılar olarak artıştan cok rahatsız ız ve fiyat artışı konusunda emlakcılar İn üstüne atılan suçlamayı yanlış deyim söylem acıklama olarak deklare edilmesi günah keçisi olmak tan rahatsız lık duyuyorum bizde iş yapamadık asıl bu faiz indirimi expertiz firmaları na yaradı ful mesaili calışıp haklı olarak eski fiyatlar üzerinden rapor değerlendirme yaptılar ve satış olamadı adımızı aklayın lütfen 0532 214 58 56 semih

SIRADAKİ HABER