banner53

Konut Fiyat Artışında İlk 3 Şehir Türkiye'den!

Küresel çapta gayrimenkul fiyat artışlarını ölçen İngiltere merkezli Knight Frank şirketinin verilerine göre dünyada konut fiyatlarının en çok arttığı 3 il sırasıyla İzmir, İstanbul ve Ankara oldu Kaynak: Dünyada Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı Şehir İzmir Oldu

Konut Fiyat Artışında İlk 3 Şehir Türkiye'den!

Dünya emlak piyasası  küresel fiyat artışlarını ölçen Knight Frank firmasının endeksinde ilk üç şehir Türkiye’den çıktı.

Knight Frank firması tarafından her çeyrekte yenilenen Global Kentler Fiyat Endeksi verilerine göre, 12 aylık dönemde konut fiyatlarının yüzde 28.1 arttığı İzmir sırada.

150 kent içinde Ankara yüzde 26.4'lük artış oranı ile ikinci olurken, İstanbul yüzde 20.2 ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye'den, üç mega şehir dünya ortalamasının da çok üzerinde artış yaşadı. Analizi yapılan 150 şehrin ortalama yıllık fiyat artışı  3.4'te kaldı.

Şehirlerin yüzde 19'u yıllık ortalama fiyat düşüşü yaşarken 16 şehir de çift haneli artış kaydetti.

Filipinler Manila yüzde 18 ile dördüncü sırada yer aldığı endekste St. Petersburg yüzde 16.2 ile beşinci sıraya oturdu.

Endekste yer alan verilere göre;  bu fiyat artışlarının yerel para birimleri üzerinden olduğu, Türkiye ve Rusya gibi ülkelerde devalüasyon etkisinin hesaba katılmadığı, yani reel değil nominal bir artış olduğu da ifade ediliyor. 

İtalya artışta 

Bir önceki yıl hiç artış yaşamayan İtalyan şehirleri bu yıl yüzde 3 artış yaşadı. Milan yüzde 11 artış yaşayarak her yıl gibi bu yıl da İtalyan şehirleri arasında ilk sırda yer aldı.

 Stockholm'de ise  yıllık fiyat artışı  yüzde  5'ten 6'ya yükselirken, Göteborg'da yüzde 2'den yüzde 4'e çıktı.

Phoenix ise ABD şehirleri arasında lider durumda. Phoenix'te yüzde 9'luk fiyat artışı yaşandı. ABD şehirleri ortalama olarak yıllık büyüme oranlarının düştüğünü gördüler. Mart'ta yüzde 4.2'den Haziran'da yüzde 3.9'a gerileme yaşandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 11:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER