Konut En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Oldu!

MintLab İstanbul Konut Piyasası Değerlendirme Ekim Raporu, İstanbul gayrimenkul piyasasındaki değişimi ortaya koydu. Rapora göre, finansal yatırım araçlarındaki getiriler karşılaştırıldığında konut yatırımları son bir yılda en yüksek getiriyi elde etti.

Konut En Çok Kazandıran Yatırım Aracı Oldu!

MintLab raporlarının 8’ncisi olan İstanbul Konut Piyasası Değerlendirme Raporu Ekim ayı raporu yayınlandı. Aylık yayımlanan raporda şu konular ortaya çıktı:

İstanbul’da Konut Satışları ve Fiyatları Artmaya Devam Etti

Türkiye genelinde azalan konut satış sayılarının (yüzde 17 azalış) aksine, İstanbul’da Ağustos ayında konut satışları yüzde 28,60 oranında artmış durumda.

İlgili aydaki satışların yüzde 26’sı ilk el, yüzde 74’ü ise ikinci el satışlardan oluşmakta iken; ipotekli satışların payı yüzde 23 düzeyinde.

İstanbul’daki konut fiyatları Temmuz ayında 6.942 TL/m2 ve 805 dolar/m2 olarak ölçüldü.

Yerel para bazında konut fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24 oranında artarken, Amerikan doları karşılığı ise yüzde 1 oranında azaldı.

Diğer taraftan, İstanbul’da Ağustos ayında yabancıya yapılan konut satışları 2.729 adet olarak gerçekleşirken, satışlar ülke genelinde yabancıya satılan konutların yüzde 47’sini oluşturdu.

İlgili aydaki yabancıya satış düzeyi tarihsel ortalamadan 1.781 adet daha fazla olup, Ağustos ayı tarihsel olarak yabancıya en yüksek satışın yapıldığı ay oldu.

İnşaat Maliyetleri Artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Temmuz ayı Türkiye geneli “İnşaat Maliyet Endeksi” verilerine göre, inşaat maliyetleri aylık yüzde 2,12 oranında, yıllık ise yüzde 44,76 oranında arttı.

İnşaat maliyet endeksi ile dolar kuru arasındaki korelasyon düzeyinin + 0,98 olması, kurdaki değişkenliğin inşaat girdi maliyetleri üzerinde mutlak etkin olduğu gerçeğini de göstermektedir.

Konut Fiyatları Hane Toplam Net Harcanabilir Gelirinin 2,75 Katı Düzeyinde 

MintLab tarafından türetilen «Konut Fiyat-Hane Gelir Oranı» verilerine göre, İstanbul’da Temmuz ayında konut fiyatları ortalama hanehalkı net harcanabilir gelirinin 2,75 katı olmuş ve eşik değer olan 3’ün altında kalmaya devam etmiştir.

Konut Kredi Taksitlerinin Hane Geliri İçindeki Payı Yüzde 30 Oranına Ulaştı 

Konut fiyatlarının artış eğilimini devam ettirdiği ortamda, aynı oranda gelirlerin artmaması ve kredi faizlerinin aylık ortalama yüzde 1,5 düzeyinde olması, kredi ile ev alımını daha zor hale getiriyor.

Daha yüksek fiyatlar, konut alıcılarının daha büyük miktarda krediler almasını ve esasen yıllarca her ay daha büyük oranda kredi taksiti ödemelerini zorunlu kılıyor.

Bu süreci net olarak ölçümleyebilmek anlamında MintLab tarafından türetilen «Konut Kredi Taksiti - Aylık Gelir Oranı» verileri incelendiğinde, Temmuz ayında İstanbul’da ortalama gelire sahip hanehalkı (TCMB tarafından ilan edilen ortalama satış fiyatı kullanılarak hesaplanan) bir ev alımında gelirinin yüzde 30’unu ayırmak durumunda kalmıştır.

Aylık kredi faizinin yüzde 0,76 olduğu Temmuz 2020’de ise bu oran yüzde 20 düzeyindeydi.

Satılık ve Kiralık Ev Aramaları Arttı

Google Trends, Eylül ayı satılık ve kiralık ev arama istatistikleri analiz edildiğinde, İstanbul genelinde satılık ev aramalarının bir önceki aya kıyasla yüzde 11,9 oranında; kiralık ev aramalarında ise yüzde 4,3 oranında artış olduğu görülmekte.

Özellikle hem kiralık konut aramalarında hem de hafta sonu ile tatil günlerinde arama sıklıklarının yoğunlaştığı söylenebilir.

Kaynak: Ekonomist

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2021, 07:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER