Konut Amortisman Süresi En Kısa Bölgeler!

Kira geliri üzerinden hesaplanan konut amortisman sürelerine bakıldığında kazandıran iller arasında zirvede 16 yıllık geri dönüş süresi ile Edirne yer alıyor. Konut fiyatlarının uçuşa geçtiği ortalamanın da 20 yıl olarak saptandığı İstanbul'da ise ilçe bazında yatırımcısının yüzünü üç ilçe güldürüyor.

Konut Amortisman Süresi En Kısa Bölgeler!

Konut tarafından yapılan yatırımlarda kira getirisi üzerinden hesaplanan amortisman sürelerinde İstanbul'da özellikle makas giderek açılıyor.

Alıcıların yatırımdan çok oturma amaçlı alım yapmasından kaynaklı il genelinde satılık konutlara olan talep diğer illere göre oldukça yüksek seviyelerde.

Bu eğilim koronavirüs salgınına rağmen 2020 yılında da kendisini yukarı yönlü gösterdi.

Konut satışlarında 2020'de İstanbul 265 bin 98 konut satışı ve yüzde 17,7 pay ile ilk sırayı aldı.

Amortisman Süreleri Uzadı

Ancak konut satışlarında ortaya çıkan bu tablonun aksine fiyatlarda yaşanan artış konut değerlerinin kira gelirine bölünerek ortaya çıkarılan amortisman sürelerindeki makasın da giderek açılmasına neden oluyor.

Hal böyle olunca yapılacak konut yatırımın kiraya verilmesi halinde elde edilecek gelirde geri dönüşüm süresi de artıyor.

30 Yılı Bulan Amortisman Süresi

Geçtiğimiz yıl verileri göz önünde bulundurulup konut yatırımında kazandıran şehirlere bakıldığında ilk 10 il arasında İstanbul yer almıyor.

İstanbul'da alınacak bir konuta ödenecek rakam üzerinden elde edilecek kirada ortalama geri dönüş süresi 20 yıl olarak karşımıza çıkıyor. Bu süre mega kentin ortalama amortisman süresi olarak ifade ediliyor.

İstanbul'da Öne Çıkan İlçeler

Beykoz'da konutta geri dönüşüm süresi 30 yıla kadar çıkarken, bu oran Kadıköy'de 29 yıl, Bakırköy ve Adalarda 27 yıl, Beşiktaş'ta 25 yıl olarak saptanırken, 20 yılında altında yer alan ilçelerde ise 13-14 yıl ile yatırımcısına en fazla kazandıran 3 ilçe Beyoğlu, Küçükçekmece ve Esenyurt olurken.

Beyoğlu'nu ise sırasıyla 16 yıl ile Avcılar, 17 yıl ile Gaziosmanpaşa, Fatih, Güngören ve Eyüpsultan, 18 yıl ile Şişli, Zeytinburnu ve Bahçelievler izledi.

Ankara'da Durum

Mega kent İstanbul'un yanı sıra Ankara'da konut tarafında amortisman süreleri 25 yıla kadar çıkıyor.

100 metrekare daire için ortalamada 185 bin lira ile 310 bin lira arasında rakamların telaffuz edildiği şehirde kira gelirlerine bakıldığında ise ortalamada 765 lira ile bin 275 lira arasında bir fiyat çıkıyor.

Yatırımcıyı Memnun Eden Bölgeler

Konut yatırımcısına kazandıran şehirler listesinin ilk sırasında ise Edirne yer alıyor. Ortalama metrekare fiyatlarının 2 bin 625 lira olduğu ilde daire fiyatları 237 bin lira ile 395 bin lira aralığında iken kira getirileri ise bin 200 lira ile 2 bin lira arasında ifade ediliyor.

Edirne'nin yanı sıra listenin devamında amortisman sürelerine bakıldığında sırasıyla 18 yıl ile Muğla, 19 yıl ile Mersin, Hatay, Aydın, 20 yıl ile Tekirdağ, İzmir, Bursa, 21 yıl ile Yalova, 22 yıl ile Gaziantep yer alıyor.

Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 12:50
YORUM EKLE