Kirayı Kime Verdiğinize Dikkat Edin! Yargıtay Anneye Ödenen Kirayı Kabul Etmedi

16 ay boyunca kira parasını mülk sahibinin annesinin hesabına yatıran kiracı, büyük şok yaşadı. Mülk sahibi kirasını alamadığı gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, kiracının parayı mülk sahibine değil de annesine veya üçüncü kişiye öderse bu ödemenin kiracıyı borçtan kurtaramayacağına hükmetti.

Kirayı Kime Verdiğinize Dikkat Edin! Yargıtay Anneye Ödenen Kirayı Kabul Etmedi

Adana'da ikamet eden bir aile, kiraladığı dairenin kira ücretini her ay düzenli olarak mülk sahibinin annesinin banka hesabına yatırdı.

Kira ücretinin kendisine aylardır ulaşmadığını gerekçe gösteren mülk sahibi, kiracı aleyhine icra takibi başlattı.

Kira ücretini ödemesine rağmen icra şoku yaşayan kiracı aile, hemen icraya itiraz etti.

DAVANIN REDDİNİ SAVUNDU

Mülk sahibi ise Adana 3. icra Hukuk Mahkemesi'nde 'itirazın kaldırılması ve tahliye' davası açtı. Davacı alacaklı, başlattığı icra takibi ile aylık 540 liradan 14 aylık kira bedelleri karşılığı 8.115 bin lira kira alacağının işlemiş faiziyle tahsilini istedi.

Davalı borçlu aile ise itiraz dilekçesinde, herhangi bir borcu bulunmadığını bildirerek borcun tamamına, faize ve ferilerine itiraz etti.

Davalı borçlu, 2 yıllık kira borcunu ev sahibinin annesinin banka hesabına yatırdığını, zamanında kirayı ödediğini bildirerek davanın reddini savundu.

KİRALANANIN TAHLİYESİNE KARAR VERDİ

Mahkeme, üçüncü kişi tarafından davacının annesi adına 6.963 lira ödemede bulunulduğunu, takibe konu edilen kira alacağına dair olarak yapılan bu ödeme mahsup edildikten sonra davalı borçlunun davacı alacaklıya 1.151 lira asıl alacak borcunun kaldığına hükmetti.

Mahkeme, davanın kısmen kabulüyle davalının  toplam 1.171 lira alacağa yönelik yapmış olduğu itirazın kaldırılmasına ve kiralananın tahliyesine karar verdi. Karar davacı vekili tarafından temyiz edildi.

ÜÇÜNCÜ KİŞİYE YAPILAN KİRA ÖDEMESİ GEÇERSİZDİR

Dava dosyasını yeniden inceleyen Yargıtay 8. Hukuk Dairesi, emsal bir karara imza attı. Daire, kiracının kira parasını, kiraya verene değil de annesine veya üçüncü kişiye ödemesi halinde bu ödemenin kiracıyı borçtan kurtaramayacağına hükmetti.

Kiracının, kira sözleşmesinin başlangıç tarihinden itibaren 2 yıllık kira bedelini davacının annesi hesabına yatırdığına dikkat çekilen Yargıtay kararında, "Bu şekilde 2 yıllık kira borcunu ödediğini savunmuş ve ödeme dekontunu dosyaya sunmuştur. Davacının annesinin hesabına 'oğluna ait 2 senelik konut kira bedeli' açıklaması ile 7 bin lira ödeme yapıldığı anlaşılmaktadır.

Kira bedeli aksi kararlaştırılmadıkça kiraya verene ödenmesi gereken borçlardan olup üçüncü kişiye yapılan ödeme kiracıyı borcundan kurtarmaz. Bu sebeple davacı alacaklı tarafından kira ödemesi olarak kabul edilmeyen üçüncü kişi adına yapılan ödemeler davalı kiracıyı borçtan kurtarmaz.

Bu sebeple mahkemece bu husus dikkate alınarak sonucuna göre karar verilmesi gerekirken, davacı tarafça kabul edilmeyen anılan ödemenin takip konusu kira alacağına dair olduğu kabul edilerek yazılı şekilde davanın kısmen kabulüyle davalının itirazının kısmen kaldırılmasına karar verilmesi doğru değildir. Açıklanan sebeplerle davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulüyle mahkeme kararının bozulmasına oy birliğiyle karar verildi." ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2020, 03:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER