Kirayı Elden Ödemenin Cezası Var mı? İş Yeri Kira Ödemesi Nasıl Yapılır?

Ev sahibi ve kiracıları yakından ilgilendiren durumlardan biride kiranın ödenme şeklidir. 2018 yılında alınan kara doğrultusunda 500 lira üzeri kira ödemelerinin elden verilmesi yasaklanmış, banka veya PTT üzerinden havale edilmesi kararlaştırılmıştır. Buna aykırı davranan ev sahipleri için ceza uygulanmaktadır.

Kirayı Elden Ödemenin Cezası Var mı? İş Yeri Kira Ödemesi Nasıl Yapılır?

KİRA ÖDEMESİ PTT VEYA BANKA ÜZERİNDEN YAPILMALI 

Vergiye dair iş ve işlemlerin nasıl yürütüleceği 213 sayılı Vergi Usul Kanununu ve bu kanuna bağlı çıkarılan tebliğlerle belirlenmiştir. 

Bu kapsamda, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesine göre, Maliye Bakanlığı, kira ve benzeri ödemeleri ve tahsilatları banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri (PTT) aracılığı ile yaptırmaya yetkili kılınmıştır.

Maliye Bakanlığı bu yetkisine dayanarak çıkardığı 268 Nolu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile, 

-- Konutlarda, her bir konut için aylık 500 lira ve üzerinde kira geliri elde edenlerin,

-- İşyerlerinde, işyerini kiraya verenler ile kiracıların

kiraya ilişkin tahsilat ve ödemeleri banka veya PTT tarafından düzenlenen belgelerle tevsik edilmesi (belgelendirilmesi) zorunluluğu getirilmiştir.

SORUMLULUK EV SAHİBİNDE

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi, 500 lira ve üzeri kira ödemeleri elden yapıldığı zaman, Tebliğ kira elde edenleri tevsik etme (belgelendirme) ile mükellef kılmış iken kiracılara böyle bir zorunluluk getirmemiştir. 

Kiracıların 500 lira ve üzeri kiralarını elden ödemesinden mülk sahipleri sorumlu olacak, cezai işlem yalnızca kira geliri elde eden mülk sahiplerine uygulanacaktır.

500 lira ve üzeri kirası olan konutlarda, ev sahipleri kirasını yatırmaları için kiracılarına hesap numarası vermeleri gerekecektir.

Aksi takdirde vergi dairelerinin durumu tespit etmeleri halinde, kira geliri elde eden ev sahiplerine, elden alınan her bir ay için, o yıl geçerli olan özel usulsüzlük cezası keseceklerdir.

İŞ YERİ KİRALARI ÖDEMESİDE BANKADAN

İşyerlerinde, konut kira gelirlerinin aksine, hem kiracı hem de kiraya veren işyeri sahibi, kira miktarına bakılmaksızın, kiranın banka aracılığıyla ödenmesi konusunda sorumlu tutulmuştur. 

Yani kiranın elden ödendiğinin tespit edilmesi halinde, vergi dairesi hem kiracıya hem de kiraya veren mülk sahibine, o yıl için geçerli olan özel usulsüzlük cezasını kesecektir.

CEZA İŞLEMİ

Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesinde yer alan hüküm uyarınca, kirasını  banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracılığı ile yapmayanlara(mükerrer 257 nci maddeyle getirilen zorunluluklara uymayanlara) özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekmektedir.

Kiranın elden ödendiğinin tespit edilmesi durumunda Vergi Usulsüzlük cezası kesilir. Bu ceza elden yatırıldığı tespit edilen her kira tutarının yüzde 5'i oranında tahsil edilir. 

Yani örneğin aylık kirası 2 bin lira olan bir kişinin 12 ay kirasını elden aldığı tespit edilirse bu durumda 12 bin liranın yüzde 5'lik tutarı belirlenerek 1.200 liralık vergi usulsüzlük cezası ev sahibine kesilir. 

Çalışanlar

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2020, 06:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yasemin
Yasemin - 1 yıl Önce

Merhaba bende ev kiramı elden veriyorum ve buna artık devam etmek istemiyorum sizede tavsiyem tedbirinizi başta alin

Ayse kandis
Ayse kandis - 1 yıl Önce

Selam ben kirami elden oduom ewsahibinden hesap numarasi istedinde beni ewden cikarmakla tehtit edio napmam gerekir

EMLAK GÜNDEMİ: Vergi ödemek istemiyordur. Karar sizin. Ancak sizi bu gerekçe ile asla evden çıkaramaz. Hatta kirayı banka dışında elden ödemeyeceğinizi belirtip kira ödemeseniz bile yasal yollara bu durumda başvuramaz.

mahmut
mahmut - 12 ay Önce

elden kirayi ödeyen kirayi ödedığini dair evsahibinden imzali belge almiyorsa ve şahitte yoksa kirayi elden ödedıgini maliye nasil ispat edecek.ev sahibi bana kirayi ödemiyor diyebilir.maliye kiraciya niye kirayi ödemiyorsun diyemez

Hüseyin
Hüseyin - 11 ay Önce

Elden alınan kiranın cazasını vergi dairesi 500-600 lü bir rakam söylüyor ay başına. %5 i söylediğimde 375 e göre alt bedelden aşağı olamaz diyor. Sizce durum nedir?

Mediha civelek
Mediha civelek - 13 ay Önce

Bizde kirayı elden ödüyoruz bizede hesap numarası vermiyo ve kafasına göre zam yapıp bizi tehdit ediyor ya verirsiniz ya çıkarsınız yokmu adalet benim kiram 1050 seneye üç yüz artiririm işine geliyosa otur diyo bu adilmi kontrat bitti yenilemiyo devletten rica ediyorum Allaskina bu ev sahiplerine bı dur desinya

EMLAK GÜNDEMİ: Kira sözleşmesinin yazılı olması şart değildir ve kiracının girişte imzaladığı sözleşme geçerli olarak belirsiz süreli kira sözleşmesi haline gelir. Ev sahiplerinin kira sözleşmenizi imzalamıyorum blöflerine artık aldanmayın. Çünkü böyle bir durum yok. Kira artışında ise ev sahipleri kanunlara uymak zorundadır. Kanunlarda kira artışında tavan oranı TÜFE olarak belirlemiştir. Kiracı TÜFE'yi aşan zam taleplerini kabul etmek zorunda değil. Kiracının da evden çıkarılması ise ev sahibinin keyfine bırakılmamıştır; geçerli bir sebep sunarak ihtarname göndermesi gerekir.

SIRADAKİ HABER