Kiranın Yarısını Devlet Ödeyecek!

Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan "lisanslı depoculuk sistemi" ile ilgili kararla kira desteği verilecek. Peki kira desteği şartları nedir? Peki kira desteği ne kadar? 

Kiranın Yarısını Devlet Ödeyecek!

Milliyet'te yer alan habere göre, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan karar ile; "üreticilerin sağlıklı ve sigortalı depo imkânına kavuşmasını, ürünlerini fiyatların düşük olduğu hasat dönemlerinde ellerinden çıkarmak zorunda kalmamasını, piyasada arz ve talep dengesi ile fiyat istikrarının sağlanmasını, tarıma dayalı ticaret ve sanayi sektöründeki işletmelerin ihtiyaç duydukları ürünler için depo inşa etmeksizin talep edilen miktar, tür ve kalitedeki ürüne istenen zamanda kolaylıkla ve güvenilir bir şekilde ulaşabilmelerini amaçlayan lisanslı depoculuk sistemi beş yıl süreyle" desteklenecek.

YARISI DEVLETTEN

Lisanslı depoculuk sistemine göre kira ücretinin yüzde 50'si oranında kira desteği verilecek. Bu karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce, haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak. Kira, ilave kira, analiz ve nakliye destekleme ödemeleri için gerekli finansman, bütçenin ilgili harcama kaleminden alınacak.

Peki lisanslı depoculuk sistemi destekler nelerdir? 

-- Kira, ilave kira, analiz ve nakliye destekleme ödemeleri için gerekli finansman, bütçenin ilgili harcama kaleminden karşılanacak.

-- Kararın uygulanmasıyla ilgili olarak T.C. Ziraat Bankası A.Ş.'ye hizmetlerinden dolayı, ödenen destekleme tutarının yüzde 0.2'si komisyon olarak ayrıca ödenecek.

-- Karar kapsamında yapılan destekleme ödemeleri kamu kaynağı olduğundan hak sahibinin hesabına aktarılmadan önce, haciz/icra, temlik ve benzeri işlemler yapılmayacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2019, 06:55
YORUM EKLE