banner53

Kiralık Konutta Öğrenci Hareketliliği

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan süreç kiralık konut piyasasını da hareketlendirmeye devam ediyor. Büyük şehirlerin hemen hemen hepsinde kiralık konut piyasasında belirgin bir hareketlenme yaşandı. Veriler, öğrencilerin en çok 1.000 - 1.500 liralık konutları kiralama eğiliminde olduğunu ortaya koyuyor. En çok tercih edilen konut tipleri ise 1+1 ve 2+1...

Kiralık Konutta Öğrenci Hareketliliği

Emlak sektörünü tek bir çatı altında buluşturan Hürriyet Emlak’ın ülke genelindeki verilerden derlediği bilgiler, üniversite öğrencilerinin en çok tercih ettiği iller, en çok tercih edilen konut tipleri ve en çok kiralanan konutların ortalama fiyat bandıyla ilgili istatistikleri ortaya koydu. Açıklanan verilere göre; üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, İstanbul ve İzmir’de kiralık konut piyasasında belirgin bir hareketlenme yaşandı. 

Verilere göre öğrenciler en çok 1.000 - 1.500 liralık konutları kiralama eğiliminde. En çok tercih edilen konut tipleri ise 1+1 ve 2+1. Kiralık konut piyasasının hareketlendiği bölgelerin başında; Ankara’da Çankaya ve Mamak, Eskişehir’de Tepebaşı ve Odunpazarı, Bursa’da ise Nilüfer ve Osmangazi geliyor. Öğrenciler, İstanbul’da Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy’ü, İzmir’de ise Karşıyaka, Buca ve Karabağlar’ı tercih ediyor.

Ankara ve Eskişehir öğrencilerin favori illeri arasında

Ankara’da en çok tercih edilen lokasyonlar arasında yer alan Çankaya ve Mamak’ta kiralık konut fiyatları 500 liradan 5.000 liraya kadar uzanıyor. Gözde üniversite şehirleri arasında önde gelen Eskişehir’de yer alan kiralık konutlar ise geniş fiyat aralıklarıyla dikkat çekiyor. Tepebaşı, cazip kiralık konutlarıyla öğrencilerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Tepebaşı’nda ortalama 500 liraya 1+1 kiralık konut bulunabiliyor. Öğrencilerin diğer tercihi olan Odunpazarı ise 1.000 liradan 1.500 liraya kadar kiralık konut seçeneklerine sahip.

Bursa ve Antalya cazip konut seçenekleri sunuyor

Yoğun öğrenci nüfusuna sahip Bursa ise geniş bir kiralık konut portföyüne sahip. Bursa’nın en çok tercih edilen lokasyonları Nilüfer ve Osmangazi Hürriyet Emlak verilerine göre Bursa’da öğrencilerin en çok tercih ettiği lokasyon olan Nilüfer’de kiralık konut fiyatları 1.000 liradan 2.500 liraya kadar uzanıyor. Osmangazi de Nilüfer’e benzer bir eğilim sergilen yerlerin başında geliyor. Öğrenciler, Osmangazi’de 1.000 lira ila 1.500 lira bandında 2+1 ya da 3+1 kiralık konut bulabiliyor. Antalya’nın en çok tercih edilen lokasyonlarının başında Kepez ve Konyaaltı geliyor. Kepez ve Konyaaltı’nda kiralık konutlarda fiyatlar 500 liradan 2.500 liraya kadar uzanıyor.  

Kiralık konut fiyatlarında İstanbul liste başında

Büyükşehirler arasında öğrenci nüfusuyla en çok dikkat çeken illerin başında gelen İstanbul’da her bütçeye uygun kiralık konut seçenekleri mevcut. İstanbul’da Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy öğrencilerin favori semtlerinin başında geliyor. Kiralık konut fiyatlarının diğer illere göre daha yüksek bir bantta seyrettiği İstanbul’da kiralık konutlar 2.500 liradan 10.000 liraya kadar çıkabiliyor. Merkezi konumuyla dikkat çeken Beşiktaş’ta 1.000 liraya 1+1 kiralık konut bulmak mümkün. Fiyatlar, Şişli ve Kadıköy’de ise ortalama 2.500 lira ila 5.000 lira bandında seyrediyor. Bakırköy’de ise kiralık konutlar fiyatları 2.500 lira ila 5.000 lira fiyat bandında yer alıyor. 

İzmir’de Karşıyaka, Buca ve Karabağlar dikkat çekiyor

İzmir’de Karşıyaka, Buca ve Karabağlar öne çıkan lokasyonlar arasında yer alıyor. Karşıyaka’daki kiralık konut fiyatları 1.500 lira ila 2.000 lira fiyat bandında yer alıyor. Karabağlar ve Buca ise daha cazip seçenekler sunuyor. Buca’da 1+1 konut arayışında olan öğrenciler ortalama 500 lira ile 1.000 lira bandında kiralama yapabiliyor. Karabağlar ise 1.000 liradan başlayan kiralık konut portföyüyle öğrencilere alternatif kiralık konut seçenekleri sunuyor. 

Satılık sıfır konut projeleri de tercih ediliyor

Hürriyet Emlak Projeland verileri de öğrenciler tarafından en çok tercih edilen illerdeki sıfır konut projelerine ait verilere dikkat çekti. Eskişehir, Aydın, Bursa, İzmir ve Ankara’daki sıfır satılık konut projeleri özellikle üniversite okuduğu yerde iş hayatına devam etmek öğrenci ailelerine cazip yatırım fırsatları sunuyor. Hürriyet Emlak Projeland tarafından açıklanan verilere göre, öğrencilerin tercihi olan illerde en çok sıfır konut projesi İzmir, Bursa ve Ankara’da bulunuyor. Bu illeri Aydın ve Eskişehir takip ediyor. 

En uygun metrekare fiyatına sahip konutların yer aldığı Aydın’da Efeler 2.333 lira metrekare birim fiyatıyla liste başında yer alıyor. Aydın’ı ortalama 3.225 lira metrekare birim fiyatıyla Bursa Nilüfer ve 3.455 lira ile metrekare birim fiyatıyla Eskişehir Odunpazarı izliyor. 

İzmir ise geniş bir satılık konut portföyü sunuyor. 4.606 lira metrekare fiyatıyla Bornova, 4.107 lira ortalamayla Buca ve 3.890 lira ortalama metrekare fiyatıyla Çiğli listede yer alıyor. Ankara Çankaya ise en yüksek metrekare fiyatına sahip. Çankaya’daki konutlar 5.026 lira ortalamayla dikkat çekiyor.

Cazip yatırım fırsatlarıyla dikkat çeken sıfır konut projelerinde Eskişehir 145 bin liradan başlayan fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Eskişehir’i 150 bin lira ortalama ile Ankara ve 182 bin lira ortalama ile Bursa izliyor.  İzmir, 205 bin liradan başlayan fiyatlarla sıfır konut projeleriyle öne çıkarken İzmir’i 225 bin lira fiyat ortalamasıyla Antalya izliyor. 

Emlak sektörünün yükselişi devam edecek 

Son dönemde emlak piyasasında belirgin bir yükseliş olduğunun altını çizen Hürriyet Emlak Pazarlama Direktörü Yusuf Mert Yılmaz, “Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan süreçte kiralık konut piyasasında ciddi bir hareketlenme görüyoruz. Özellikle öğrencilerin en çok tercih ettiği illerde yer alan kiralık konutlara olan talep artış göstermeye devam ediyor. Emlak sektöründe yaşanan bu dönemsel hareketliliğin haricinde sektör ardımızda bıraktığımız dönemde de çıkış yönlü bir eğilim sergiledi. Önümüzdeki dönemde sektörün sağlıklı bir ekonomik ortamda daha hızlı bir şekilde ivme kazanacağını düşünüyoruz. Emlak sektörü ekonomik stabilizasyon ile yakın gelecekte gerek yabancı gerekse de Türk yatırımcılar için parlayan yıldız olmayı sürdürecektir” dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 06:21

Emlak Gündemi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER