Kiralara Zam, Enflasyon Oranında Yapılmıyor!

Ev sahipleri yasadaki gibi mülklerine enflasyon oranı kadar zam yapamıyor. Enflasyonun çok yüksek seyretmesinden, mülk sahipleri kirayı artırırken ÜFE, TÜFE oranında değil daha makul düzeyde kiracısı ile uzlaşarak zam yapıyor.

Kiralara Zam, Enflasyon Oranında Yapılmıyor!

KİRALARA ZAM ENFLASYON ORANINDA YAPILMIYOR

Ev sahibi ile vatandaş aralarında iki tarafı da üzmeyecek bir fiyat belirleyerek zam üzerinde uzlaşıyor. Nisan ayı yıllık enflasyonu yüzde 19.50 idi.

Nisan ayında TÜFE yıllık yüzde 19.60, ÜFE ise yüzde 31.90 çıktı. Yüksek enflasyon vatandaşı başta gıda fiyatları olmak üzere etkilerken Merkez Bankası’nın yayımladığı enflasyon raporunda yüksek enflasyonun kira artışlarına yansımadığı vurgulanıyor.

KİRA ARTIŞI ENFLASYONUN ÇOK ALTINDA

Bu dönemde, enerji grubunda fiyatlar aylık bazda artsa da yıllık enflasyon baz etkileriyle gerilemiştir. Gıda yıllık enflasyonu işlenmemiş gıda fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürmüştür. Bunun yanında, geçmiş enflasyona endeksleme davranışına da bağlı olarak eğitim hizmetlerindeki yüksek fiyat artışları devam etmiştir. Kira grubunda ise aylık artışlar düşük seyrini korumuştur.

Nisan ayında kiradaki fiyat artışı yıllık yüzde 9.98 oldu. Bir önceki yıl yıllık artış yüzde 9.54 idi.

‘MÜLK SAHİPLERİNE DİRETMEMELERİNİ ÖNERİYORUZ’

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa mülk sahiplerinin kirasını zamanında ve tam olarak ödeyen kiracı bulmakta zorlandıklarını bu yüzden kimsenin enflasyon oranında kirasına zam yapmadığını söyledi.

Sozcu.com.tr’nin sorularını yanıtlayan Aşa, “Mülk sahiplerine kanuni zamda diretmemelerini öneriyoruz. Şu an kiralık ev sayısı çok fazla, insanlar kiracı bulmakta zorlanıyor” diye konuştu.

Son 7-8 sene içinde yüzde 10’dan fazla kira zammı yapan mülk sahibine fazla rastlamadıklarını ifade eden aşa ev sahiplerinin zam yaparken TEFE ve TÜFE oranlarına çok fazla bakmadıklarını kiracı ile aralarında sözlü olarak bir değer üzerinde anlaştıklarını anlatıyor. Aşa, “Son yıllarda yüzde 10'dan fazla zam yapan az duydum. İnsanlar TEFE, TÜFE bakmıyorlar. Kendi aralarında anlaşıyorlar” diyor.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2019, 11:51
YORUM EKLE