banner53

Kiralara Pandemi Ayarı

Koronavirüs tedbirleri kapsamında gayrimenkul kiralamalarında stopaj oranları düşürüldü. Peki indirim oranları ne zamana kadar geçerli? Kimler yararlanacak?

Kiralara Pandemi Ayarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde koronavirüs pandemisi nedeniyle hayata geçirilen düzenlemelerde ilgili Twitter hesabı üzerinden bir duyuru yapmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

''İnşallah Koronavirüs’le mücadelemizi başarıyla neticelendirecek, aydınlık geleceğimize doğru yürümeyi sürdüreceğiz.''

Kovid-19 önlemleri kapsamında 31 Temmuz 2020 tarih ve 31202 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2812 ve 2813 sayılı Cumhurbaşkanı Kararları işyeri kiralamalarına ilişkin yüzde 18 oranında uygulanmakta olan KDV oranını yüzde 8’e ve gayrimenkul kiralamalarında uygulanan yüzde 20’lik Gelir Vergisi stopaj (kesinti) oranını ise yüzde 10’a indirmişti. 

Gayrimenkulde yüzde 10 indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada 1 Haziran 2021 tarihine kadar gayrimenkul kira stopaj oranının yüzde 10, iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranının ise yüzde 8 olarak uyguklanacağını duyurdu. 

Esnafa 3 ay kira yardımı

Geçtiğimiz günlerde geçekleşen kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İş yeri kira olan esnafımıza üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacağız" demişti. 

1 Haziran'a uzatıldı

"Yıl sonuna kadar yüzde 20'den 10'a indirdiğimiz gayrimenkul kiralarındaki stopaj oranının uygulama süresini 1 Haziran'a kadar uzatıyoruz'' diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yüzde 18'den yüzde 8'e indirdiğimiz iş yeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran'a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz" açıklamasında bulunmuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER