Kiralar Kontrol Altına Alınmalı!

Pandemi, ekonomik kriz, maliyetlerin ve arsa fiyatlarında fahiş yükselişler vatandaşın konut alma gücünü zorlaştırırken ev fiyatlarının dengesiz yükselişi düşük gelirli ailelerin ev almalarını hayale dönüştürdü. Buna bağlı olarakta kiralar asgari ücret seviyelerine geldi.

Kiralar Kontrol Altına Alınmalı!

Türkiye genelinde konut fiyatlarının artması nedeniyle artık ev sahibi olmak hayal olurken, kiralık evlerin fiyatı da maaşın yarısına hatta daha da üstüne tekabül ediyor.

Hüda Par Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Aslan ve Ekonomist Sinan Bayraktar, fiyat artışlarına dikkat çekerken bu sorunun giderilmesine yönelik çözüm önerileri sundu.

Kiralar Endişe Verici Düzeyde

Konut kiralarının diğer ekonomik göstergeler doğrultusunda farklılık arz etmesinin normal olduğunu ancak son zamanlardaki fahiş kira artışlarının endişe verici düzeylerde olduğunu belirten Aslan, “Ekonomide yaşanan daralmaların ürün fiyatlarını etkilediği gibi konut fiyatlarını da etkilemesi beklenen bir husus; fakat yüksek miktarlardaki artışlar aile huzurunu kaçırır oldu artık. Özellikle büyük şehirlerdeki konut kira artışları sosyal yaşamı riske edecek boyutlara yükseldi.” ifadelerini kullandı.

Kiralar Asgari Ücret Düzeyinde

“Türkiye’de on milyonun üstünde insanın asgari ücretin altında, asgari ücret veya asgari ücretin az üstünde çalıştığını dikkate aldığımızda, yıl bazlı İstanbul gibi yerlerde yüzde 36 civarındaki kira artışları, dar gelirli vatandaşlarımızı cidden sıkıntıya sokuyor demektir.” diyen Aslan;

Bu kira artışları ailenin dolayısıyla toplumun huzurunu kaçırır boyutlardadır. Her on sigortalı çalışanın 4’ü asgari ücretle çalışıyorsa ve 2 artı 1 gibi bir dairenin kira bedeli 2 bin liraya dayanmışsa, bu konuda etkili söz söylemenin ve yeni düzenlemelere gitmenin ihtiyacı doğmuştur demektir. Kira konusunda emlak sahiplerinin de maliyet vs. yükleri de düşünülerek bir yol ve yordam bulunmalıdır.

Fırsatçılara Yol Verilememeli

Aslan, “Emlak satış ve kira konusunda fırsatçılık yapanlara yol verilmemelidir. Piyasayı olumsuz etkilemek suretiyle ilgili konutun/konutların veya iş hanelerinin değerinin üstündeki fiyat ile satışını veya kiralanmasını sağlayanların önü kesilmelidir.

Bu konuda herkesin duyarlı davranması gerekir ki iş çığırından çıkmasın. 2.000 lirayı kiraya veren bir asgari ücretlinin; evini geçindirmesi ve ailesi ile ilgili hak ettiği geçimlerini sağlama ve ihtiyaçlarını giderme noktasındaki görevini ifa etmesi düşünülebilir mi?!” değerlendirmesinde bulundu.

Konut Kredisi ve Konut Fiyatları 

Büyüyen kiralık ev sorununu gazetemize değerlendiren ekonomist Sinan Bayraktar, Türkiye genelinde rahatsızlık konusu yaratan önemli bir ekonomik gerçek de konut kiralarının bölge farkı gözetmeksizin artışı olmuştur.

Birçok sebebi olan bu artışların genel sorunları arasında kentsel dönüşümün devam etmesi, konut kredilerindeki yükseklik nedenleriyle konut satışının ve arzının gerilemesi ve özellikle pandemi sürecinin yarattığı normal bahçe katı konut taleplerinin yüksekliği sayılabilir.

Ayrıca son dönemde yavaşlama eğilimi gösteren pandemik olayların normalleşme aşamasına geçişi hızlandırdığı da izlenmektedir. Bu konuda en çok etkinin de üniversite kentlerindeki öğrenci evi nitelikli kiralık konut talebinin hızlanması olarak görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kiralar Yüzde 100 Arttı

Metropol olarak adlandırılan büyük kentlerdeki kiralık ev fiyatlarının son bir yılda bazı semtlerde yüzde 100’ün üzerinde arttığının izlendiğini belirten Bayraktar kira artışlarına neden olan sebeplerden birkaçını şu şekilde sıraladı:

“Konut üretimin azalması, satılık konut fiyatlarının çok yüksek olması ve tüketicinin kiralık evlere yönelmesinin yanı sıra kentsel dönüşüm de çarpan etkisiyle fiyat artışında etkili olduğu izlenmektedir. Haziran ayında bahçeli ve balkonlu evlerde fiyat artışının yüksek seyrettiği ve bu süreçte bir evvelki zaman dilimlerinden birikim yaptığı tahmin edilen diğer kiralama taleplerinin devreye girmesiyle yüksek oranlarda seyreden kiralık talebi daha da fazla değer yaratmaya başlamıştır. Kentsel dönüşümden tamamlanan konutların fiyat yüksekliği yanı sıra satılamaması ve dolayısıyla kiraya dönüşememesi de önemli bir etken olarak sayılmaktadır.”

Haziran ve temmuz aylarında atamaların ve tayinlerin yapıldığı aylar olarak hareketliliğin artış gösterdiğini belirten Bayraktar kira artışına neden olan sebeplere şunları da ekledi: “Uzun süredir kamu kesiminde lojmandan yararlandırma uygulamalarındaki değişim ve bunun ortadan kaldırılması kamu çalışanların ev sorununu acil hale getirmesi nedeniyle yüksek bedellerle kira ödenmesini zorunlu kılmıştır. Bu gerçeğin de birçok bölgede kiralık ev hareketliliğine neden olduğu tahmin edilmektedir.”

Kaynak: Doğru Haber

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2021, 09:05
YORUM EKLE