Kiralar Düşer mi?

İstanbul’da kiralık ve satılık ev fiyatlarında son bir yılda büyük bir artış yaşandı. Bir yıl öncesine kadar 1.500, 2.000 lira civarında dairelerin kiralanabildiği İstanbul’un pek çok semtinde boş konut yok. Olanların fiyatları ise 5 - 6 bin lira bandına kadar çıktı.

Kiralar Düşer mi?

İstanbul’da kiralık evlerdeki artış oranı yüzde 40’ları bulurken, bazı merkezi semtlerde bu oran yüzde 100’ün üzerinde.

Bu artış sadece kiralık konutta yaşanmıyor, aynı zamanda satılık konut fiyatları da hem emlakçılara hem de konut arayanlara göre olması gerekenden oldukça yüksek.

Zingat emlak sitesinin İstanbul bölge raporuna göre, satılık konut piyasasında son bir ayda fiyatlar yüzde 2.91, beş yılda ise 62.4 artış gösterdi. İstanbul’da ortalama konut metrekare fiyatı 5.770 lira.

Buna göre, satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 432.770 lira ile 721.300 lira arasında.

Bu rakam konutun merkezi yerlere yakınlığı, ulaşım, altyapı ve de binanın yaşına göre değişebiliyor.

Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Kadıköy veya Bakırköy gibi lokasyonlarda depreme dayanıklı ve yeni bir daireyi bir milyona bulmak zor.

Yine bu bölgelerde 4 - 5 bin liranın altında kiralık konut yok, olanların içi ise yaşanılmayacak kadar kötü durumda.

Euronews’in mikrofon uzattığı emlakçılar bu artışın pandemi ve kentsel dönüşümdeki desteklerin oluşturduğu piyasa olarak açıkladı.

Bununla birlikte geçtiğimiz yıllarda konut kredisi faiz oranlarının düşük olması, ev sahiplerinin daha yüksek rakamlar telaffuz etmesine yol açtı.

Ev arayışı olanlar ise bu durumdan yorulmuş. Yüksek kira fiyatlarına eklenen nakliye, emlakçı ve depozito fiyatları ile yeni bir eve taşınmak en az 20 bini buluyor.

Barınmanın giderek zorlaştığı İstanbul'da mal sahiplerinin kiracısına 12 aylık TÜFE ortalamasına göre yaptığı zamlar da kiracıyı zorluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu, TÜFE'de 2021 yılı Ağustos ayında on iki aylık ortalamalara göre %15,78 artış gerçekleştiğini açıkladı. Yani mal sahipleri kiracısına yasal olarak en fazla yüzde 15,78 oranında zam yapabilecek.

Satış danışmanı Tuğba Can, 1.900 lira kira ödüyor ve şu günlerde ev sahibinin yapmak istediği yüzde 15 zamma direniyor. Çünkü yıllık maaşına aynı oranda zam yapılmadığını söylüyor.

Peki hem kiralık hem de satılık ev fiyatları düşer mi? Emlakçılara göre bunun gerçekleşmesi zor. Ev arayanların da böyle bir umudu bulunmuyor.

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 08:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER